İnsan kaynakları yönetiminde performans değerleme ve Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik performans değerlemede yeni bir model önerisi
Performance evaluation in human resources management and a new model proposal for the performance evaluation of Turkish Army forces Personnel
  1. Tez No: 111281
  2. Yazar: MUTLU YAŞAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Soğuk savaş döneminin sona ermesi ile tüm dünyanın global bir sıcak çatışmanın içine çekilmeye çalışıldığı, yeniden düzenli ordu savaşlarının yaşanmaya başladığı günümüzde güçlü ve modern bir ordunun varlığı tüm devletler için bir zorunluluk olmuştur. Güçlü ve modern bir ordunun oluşması, nitelikli bir insan kaynağının sağlanması ve gelişiminin süreklilik kazandırılması ile mümkündür. Ne kadar modern teçhizat, silah ve donanımlarla teçhiz edilmiş olursa olsun silahlı kuvvetlerin başarısı personelinin bireysel olarak gösterdiği performansın toplamından fazla olamayacaktır. Bu durumda amaç, bireysel performansın en üst seviyeye çıkartılmasıdır. Personelin performansının yükseltilebilmesi ancak etkin, doğru, güvenilir ve objektif veriler sağlayacak şekilde değerlendirilmesi sonucunda mümkün olabilecektir. Sürekli gelişimi hedefleyen, uygun geri besleme sağlayan ve kariyer hedeflerine yönlendiren bir performans değerleme (sicil) sisteminin kurularak hayata geçirilmesi yüksek performanslı Türk Silahlı Kuvvetleri için temel teşkil edecektir. Günümüzde tüm organizasyonlar insan kaynaklarının önemi ve değerini yeniden keşfetmekte ve başarıya giden yolun insandan geçtiğini kabul etmektedir. Ülkemizde her konuda öncü olma görevini günümüze değin başarıyla yerine getirmiş olan T.S.K. yönetim alanında da bir yeniliğe imza atmalı ve performans değerleme sistemini gizlilikten kurtararak açık sistem olarak uygulamaya başlamalıdır. Açık sistemle yapılan değerlendirmeler daha objektif, güvenilir ve doğru sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Doğru ve güvenilir sonuçlar personeli yüceltecek ve kurum performansını zirveye taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In today's world, it became an obligatory situation for all states to have a powerfull and modern army. Because with the end of cold war era, all the world has started to go through a global clash and more importantly. New wars has started to occur with regular armies. In order to create a powerfull and modern army, specialised human resources should be maintained and it should be expanded continuously. No matter how modern it is designed the success of armed forces will not be any more than the performance of its personnel. In this case, main aim is to carry the individual performance up to the highest level. Increasing the performance of personnel is only possible with evaluating this case in an active, reliable and objective manner. Structuring a performance evaluating system, which aims continuous development, gives certain feedback and directs to career targets, will be basis for an active, highly performanced Turkish Armed Forces. Today, all organizations rediscover the importance of human resources and they all accept the fact that the road to success can be reached by“human”factor. As a pioneer of all new developments in our country, Turkish Armed Forces should create a new development and it has to oparate“performance evaluation system”openly, instead of increased privacy. Evaluations that are done more openly is likely to give more objective, reliable and truly results. True and reliable results will encourage the personnel and it will carry the performance of the institution up to the peak.