23 no'lu Antakya Şer'iyye Sicil defteri
The Şer'ìyye Sicil notebook with number 23 of Antakya
  1. Tez No: 137392
  2. Yazar: İZZETTİN KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 476
Özet
IV ÖZET 23 NO'LU ANTAKYA ŞEITİYYE Stcflİ tuttun KAUÂMANOĞMJ Tarih Anabilin! Balı Yüksek lisans Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ahmet GÜNDÜZ Ekim 2003, 464 Sayfa Hicri 1247 - 1249, miladi 1831 - 1834 yıllarını kapsayan 23 numaralı Antakya Şer'iyye Sicil defteri toplam 332 belgeden oluşmaktadır. Şer'iyye Sicil defterleri ait oldukları dönemlerin ve bölgelerin askeri, dini, iktisadi ve idari özelliklerini yansıtması bakımından birinci elden kaynaktır. 23 numaralı Şer'iyye Sicil defterinin de Kavalalı Mehmet Ali Paşa isyamyla aynı döneme rastlaması bu defteri seçmemizde en önemli sebep olmuştur. Dİğer Şer'iyye Sicil defterlerinde olduğu gibi bu Şer'iyye Sicil defteri de Antakya'nın sosyal hayatı hakkında bilgiler vermektedir. İnsanların yaşayışları, kullandıkları eşyaları ve meslekleri bu bilgiler arasında sayılabilir. Bununla birlikte defterde geçen yer isimleri bölgenin coğrafî özelliklerini bize yansıtmaktadır. Bölgede görev yapan devlet görevlilerini de yine bu defterlerden öğrenebilmekteyiz. Bu çerçevede çalışmamızı dört ana bölüm akında değerlendirdik. Birinci bölümde Şer'iyye Sicfllerinm önemi ve Antakya Şer'iyye Sicilleri hakkında genel bir bilgi verdik. İkinci bölümde ise Antakya'nın kısa bîr tarihçesinden sonra idari yapısına ve sosyal hayatına değindik. Üçüncü bölümde tez içindeki belgelerin tasnifi ve özetlerini yaptık. Dördüncü bölümde 23 numaralı Şer'iyye Sicil defterinin günümüz Türkçe'sine çevirisini gerçekleştirdik. Anahtar kelimeler : Antakya, Şer'iyye Sicili, Tereke, Kaza, Nahfye
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THE ŞER'İYYI SİCİL NOTEBOOK WİTH NUMBER 23 OF ANTAKYA İzzettin KARAMANO?LU History Department, Master Of Science Supervisor : by Associate Dr. Ahmet GÜNDÜZ October 2003, 464 Pages The Şer 'iyye Sicil Notebook Defteri with number 23 of Antakya, which contains the years of Hicri 1247-1249, 1831- 1834 A.D, consists of 332 documents. TheŞer'iyye Sicil Notebooks are source from first hand by reflecting the period's and region's mütary, religious, economic and administrative features. Also, the cancidence of Şer'iyye Sicil Defteri with the rebellion of Kavalali Mehmet Ali Paşa is the most important reason for us to choose this notebook. Like the The Şer'iyye Sicil Notebook, this register notebook informs about the social life of Antakya. It also gives general information about people's fifes, objects and jobs. In addition, the names of place which take place in the notebokk, reflect us geographical feotures of the region. Also we can learn the names of statesmen who are on duty at this region. At this point, we investigate our work with fi>ur main section. In the first section; we give information about the importance of Şer'iyye Sfcils andŞer'ryye Sicils of Antakya. In the second section; after the brief history of Antakya, we mention its administrative structure and social life. In the third section; we make the classifition of documents and summary of document in the thesis. In the forth section; we translate the Şer'ryye Sicil Defteri number 23 into Turkish. Keywords : Antioch, Şer'ryye Sicili, Tereke, Kaza, Nahiye