Kepez su üretme istasyonu koşullarında üretilen aynalı sazan Cyprinus Carpio L. 1758 balığının üretimine yönelik bazı biyo-ekolojik çalışmalar.
- Tez No: 23763
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ALTUNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
47 öte yandan çalışmanın sabit bir ortam sıcaklığında yapılmaması ile ham protein yüzde¬ leri yanında diğer bileşiklerin farklı oluşu, bu çalışmanın sadece yönlendirici bir çatışma olmasına yol açmıştır. Bu nedenle özel olarak hazırlanmış alternatifli ham protein, yağ, vitamin ve mineral yüzdelerini içeren yem rasyonlarının hazırlanarak denenmesinin de yararlı olacağını düşünmekteyiz. Anaçların belirlenen aylık gonadosomatik indeks yüzdelerine göre en yüksek değer Nisan ve Mayıs aylarında bulunmuştur. Çizelge 25'den görülebileceği gibi; primer oositlerin, yaz ve son¬ bahar aylarında; daha ileriki devrelerin ise kış ve en olgun oositlerin Nisan-Mayıs aylarında görülebil¬ dikleri anlaşılmıştır. Anaç balıkların Kepez üretme istasyonu koşullarındaki en olgun devreleri ve yumurtlamanın da Nisan-Mayıs aylarında olduğu izlenmiştir. Bu sonuçlar istasyondaki kayıtlara da uygun düşmüştür. Fakat Şekil 33' den izlenebileceği gibi balıklar tüm yumurtalarını alamamaktadırlar. Balıklardan daha fazla ürün almak amacı ile bir çok yerde uygulanan tam kontrollü (Horvath ve ark. 1985) üre¬ tim yönteminin ilgili tesiste de uygulanması ile bu kısmi yumurtlamanın önüne geçilecektir. 6.ÖZET Ülkemizdeki bir çok su kaynaklarının balıklandır/imasında merkez teşkil eden Kepez Su Ürünleri Üretme İstasyonu koşullarında, aynalı sazan (Cyprinus carpio L 1758) balıklannın üretilme¬ lerine yönelik biyo-ekolojik çalışmalardan şu sonuç alınmıştır: I.Ortalama bireysel canlı ağırlıkları 120 gr. olan aynalı sazanlar, % 46.21 (A), % 29.95 (B) ve % 15.66 (C) oranlarında ham protein içeren yemlerle 123 gün beslenmişlerdir. Canlı ağırlık artışı¬ na ilişkin değerler bakımından ortalama bireysel canlı ağırlıklar A yemiyle 920 gr. 'a, B yemiyle 564 gr. 'a ve C yemiyle 316 gr.'a ulaşmışlardır. Yem değerlendirme katsayılan ise sırasiyle 3.5, 4.3 ve 7.2 şeklin¬ de bulunmuştur. II.210 litrelik 12 adet tekneye iki seri halinde ortalama bireysel canlı ağırlığı 22 gr. olan 25, 35, 45, 55, 65 vç 75' er adet balık stoklanmışür.Bu stoklamantn bir serisine % 46.21 (A), diğer seri¬ sine % 29.95 (B) miktarında ham protein içeren yemler verilmiştir. 123 günlük besleme sonucunda orta¬ lama bireysel canlı ağırlık bakımından en iyi gelişme A-l/25 (356 gr.) ve B-l/25 (158 gr.) stoklama grup¬ larında görülmüştür. Buna karşın net ürün yönünden A-1/75 ve B-l/75 stok gruplarından 94.037 gr. ve 38.848 gr. ile en fazla ürün elde edilmiştir. III.200 m ' lik beton havuza ortalama bireysel canlı ağırlığı 18.4 gr. olan 498 adet balık stoklanıp, 336 gün süreyle B yemiyle beslenmişlerdir. Çalışma sonunda ortalama bireysel canlı ağıriı- ğın 728 gr. 'a ulaştığı görülmüştür. IV.iki farklı yemin gonad gelişimine olan etkilerinin tesbiti için dissekte edilen 95 adet balığın % 53.5' nin dişi ve % 46.5' nin ise erkek olduğu; aynı büyüklükte stoklanan balıklardan A yemiyle beslenen dişilerin ovaryumlarından alınan örneklerin daha fazla matür oositleri içerdiği görülmüş- tür.Erkeklerde ise, A yemiyle beslenenlerde spermatogonia'ya az, B yemiyle beslenenlerde daha fazla rastlanılmıştır. Ayrıca anaç ve anaç adayı olan bireylerden alınan ovaryum parçalarından oositlerin VII. devresi en fazla Nisan-Mayıs ve en az Eylül aylarında saptanmıştır. 89 adet dişi birey üzerinden hesap¬ lanan GSl (%) değerlerinin ise en yüksek Nisan - Mayıs ve en az Ağustos aylarında olduğu bulunmuş¬ tur. 7.SUMMARY Accordıng to ö/o - eco/og/ca/ studies directed toward the production of çarp (Cypri¬ nus carpio L 1758) done in the conditions of Kepez Water Products Center which is öne of îhe majör centers of Turkey, the following results has been obtained: I. Çarp fishes whose mean IndMdual fresrtweights were 120 gr., werefed by food
Özet (Çeviri)
47 öte yandan çalışmanın sabit bir ortam sıcaklığında yapılmaması ile ham protein yüzde¬ leri yanında diğer bileşiklerin farklı oluşu, bu çalışmanın sadece yönlendirici bir çatışma olmasına yol açmıştır. Bu nedenle özel olarak hazırlanmış alternatifli ham protein, yağ, vitamin ve mineral yüzdelerini içeren yem rasyonlarının hazırlanarak denenmesinin de yararlı olacağını düşünmekteyiz. Anaçların belirlenen aylık gonadosomatik indeks yüzdelerine göre en yüksek değer Nisan ve Mayıs aylarında bulunmuştur. Çizelge 25'den görülebileceği gibi; primer oositlerin, yaz ve son¬ bahar aylarında; daha ileriki devrelerin ise kış ve en olgun oositlerin Nisan-Mayıs aylarında görülebil¬ dikleri anlaşılmıştır. Anaç balıkların Kepez üretme istasyonu koşullarındaki en olgun devreleri ve yumurtlamanın da Nisan-Mayıs aylarında olduğu izlenmiştir. Bu sonuçlar istasyondaki kayıtlara da uygun düşmüştür. Fakat Şekil 33' den izlenebileceği gibi balıklar tüm yumurtalarını alamamaktadırlar. Balıklardan daha fazla ürün almak amacı ile bir çok yerde uygulanan tam kontrollü (Horvath ve ark. 1985) üre¬ tim yönteminin ilgili tesiste de uygulanması ile bu kısmi yumurtlamanın önüne geçilecektir. 6.ÖZET Ülkemizdeki bir çok su kaynaklarının balıklandır/imasında merkez teşkil eden Kepez Su Ürünleri Üretme İstasyonu koşullarında, aynalı sazan (Cyprinus carpio L 1758) balıklannın üretilme¬ lerine yönelik biyo-ekolojik çalışmalardan şu sonuç alınmıştır: I.Ortalama bireysel canlı ağırlıkları 120 gr. olan aynalı sazanlar, % 46.21 (A), % 29.95 (B) ve % 15.66 (C) oranlarında ham protein içeren yemlerle 123 gün beslenmişlerdir. Canlı ağırlık artışı¬ na ilişkin değerler bakımından ortalama bireysel canlı ağırlıklar A yemiyle 920 gr. 'a, B yemiyle 564 gr. 'a ve C yemiyle 316 gr.'a ulaşmışlardır. Yem değerlendirme katsayılan ise sırasiyle 3.5, 4.3 ve 7.2 şeklin¬ de bulunmuştur. II.210 litrelik 12 adet tekneye iki seri halinde ortalama bireysel canlı ağırlığı 22 gr. olan 25, 35, 45, 55, 65 vç 75' er adet balık stoklanmışür.Bu stoklamantn bir serisine % 46.21 (A), diğer seri¬ sine % 29.95 (B) miktarında ham protein içeren yemler verilmiştir. 123 günlük besleme sonucunda orta¬ lama bireysel canlı ağırlık bakımından en iyi gelişme A-l/25 (356 gr.) ve B-l/25 (158 gr.) stoklama grup¬ larında görülmüştür. Buna karşın net ürün yönünden A-1/75 ve B-l/75 stok gruplarından 94.037 gr. ve 38.848 gr. ile en fazla ürün elde edilmiştir. III.200 m ' lik beton havuza ortalama bireysel canlı ağırlığı 18.4 gr. olan 498 adet balık stoklanıp, 336 gün süreyle B yemiyle beslenmişlerdir. Çalışma sonunda ortalama bireysel canlı ağıriı- ğın 728 gr. 'a ulaştığı görülmüştür. IV.iki farklı yemin gonad gelişimine olan etkilerinin tesbiti için dissekte edilen 95 adet balığın % 53.5' nin dişi ve % 46.5' nin ise erkek olduğu; aynı büyüklükte stoklanan balıklardan A yemiyle beslenen dişilerin ovaryumlarından alınan örneklerin daha fazla matür oositleri içerdiği görülmüş- tür.Erkeklerde ise, A yemiyle beslenenlerde spermatogonia'ya az, B yemiyle beslenenlerde daha fazla rastlanılmıştır. Ayrıca anaç ve anaç adayı olan bireylerden alınan ovaryum parçalarından oositlerin VII. devresi en fazla Nisan-Mayıs ve en az Eylül aylarında saptanmıştır. 89 adet dişi birey üzerinden hesap¬ lanan GSl (%) değerlerinin ise en yüksek Nisan - Mayıs ve en az Ağustos aylarında olduğu bulunmuş¬ tur. 7.SUMMARY Accordıng to ö/o - eco/og/ca/ studies directed toward the production of çarp (Cypri¬ nus carpio L 1758) done in the conditions of Kepez Water Products Center which is öne of îhe majör centers of Turkey, the following results has been obtained: I. Çarp fishes whose mean IndMdual fresrtweights were 120 gr., werefed by food48 containing row protein in the ratios of 46.21 % (Type A), 29.95 % (Type B) and 15.66 % (Type C) f ör 123 days. Regardlng freshweight increments, mean Individual freshwelght were 920 gr., 564 gr. and 316 gr. f ör Type A, Type B and Type C food in sequence. The evaluation coefficients of foods vvere 3.5, 4.3 and 7.2 respectively. II. in two ser/es 25, 35, 45, 55, 65 and 75 fishes whose mean Individual freshweight was 22 gr., vvere stocked into 12 tanks holding 210 üter. These ser/es vvere fed by food containing row protein in the ratios of 46.21 % (Type A) and 29.95 % (Type B). At the end of 123 days feedlng period, the best developments, regarding mean Individual freshweight, vvere observed in the A-l/25 (356 gr.) and B-l/25 ( 158 gr.) stocking groups. On the contrary, the highest products vvere hatvested from A-l/75 and B-l/75 stocks that vvere 94.037gr. and 38.848 gr.,respectively. III 498 fishes having 18.4 gr. mean individual freshwelght vvere stocked inîo 200 m concrete pond and fed with Type B food for 336 days. At the end of the study, it was observed that the mean individual freshweight reached to 728 gr. IV. For the determination of the effects of two different foods on the development of go- nads, 95 fishes vvere dissected and it vvas found that 53.5 % and 46.5 % vvere female and ma/e, res- pectively.Also it was observed that in samples laken from the females which vvere fed by Type A food had more mature oocytes. The spermatogonia was higher in males fed by Type B food as compared to ones fed by Type A food. Furthermore, it vvas found that in the pleces of ovarium sampled from the mature and candltates of matures, seventh period of oocytes vvere highest in April-May and lowest in September. The GSl (%) values estimated on 89 female individuals vvere highest in April and May, and lowest in August. 8. KAYNAKLAR Akyurt, 1. 1987 A Kazan Gölü Aynalı Sazan ( Cyprinus carpio L. 1758) Popülasyonunun İncelenmesi. C. Û. Tokat Zir. Fak. Derg. Cilt 3, Sayı 1, Sh. 323-340. Akyurt, I. 1987 B. Almus Bara] Gölü Sazan (Cyprinus carpio L1758) Popülasyonunun Gelişme Durumu, Boy-Ağırlık llişkisl,Kondisyon Faktörü ve Üreme Yaşı Üzerinde Araştırmalar. C.Ü. Tokat Zir. Fak. Derg. Cilt 3, Sayı 1, Sh. 305 - 322 Alikunhi, K.H. 1966. Sypnopsis of Biologlcal Data on Common çarp, Cyprinus carpio L 1758. F.A.O. World Symposium On Warm-water Pond Fish Culture, ROME. Anonymous. 1989. Su Ürünleri ve Su Ürünleri Sanayii özel ihtisas Komisyonu Raporu. Başbakanlık DPT. Yay. No. 2184 -O/K. ANKARA. Anonymous. 1985. Antalya Kırkgöz Kaynakları ve Traverten Platosu Karst Hidrolojik Etüt Raporu. D.S./. ANKARA. Anonymous. 1986.Nutrient Requirments of Warm-water Fishes and Shellflshes.38-41 NCR, Washington D.C. Anonymous. 1991 A. Aguaculture Production (1986-1989). FAO Fisheries Circ. No 815, Rev. 3. ROME. Anonymous. 1991 B. Su Ürünler! istatistikleri 1988 - 1989 Başbakanlık D.I.E., Yay No. 1467. ANKARA.