İdris Küçükömer'de sivil toplum düşüncesinin sosyolojik bir eleştirisi
  1. Tez No: 137405
  2. Yazar: ZEKERİYA MENAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ill ÖZET Sivil toplum, Doğu ve Batı medeniyetlerinin özgün sosyal yapıları içinde ortaya çıkan tarihsel bir olgudur. Sivil toplumun hem Doğu, hem de Batıdaki tarihsel gelişim süreci içerisindeki en belirgin özelliği iktidarın farklı toplumsal güç ve sınıflarca bölüşülmüş olmasıdır. Ancak bu özelliğiyle beliren bir toplum ve devlet yapısı toplumsal iç dinamiklere dayanan bir olgu ile, birbirinden farklılıklar göstermektedir. Çalışmada Küçükömer'in yaklaşımları bağlamında ortaya çıkan Doğu-Batı farklılaşmasının tarihsel/toplumsal temelleri ile toplumumuzun, sivil toplum olgusuyla kurduğu tarihsel ilişki düzeyi ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır. İdris Küçükömer'de sivil toplum düşüncesi, Doğu-Batı kategorileri bağlamında ele alınarak açıklanmaya gayret gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT İn the example of İdris Küçükömer, the fact of civil society is tried to explain emphasizing the east-west categories. The civil society is a historical fact that appears in the specific social constructions of East- West civilisations. The mest important feature of civil society in the process of historical development in the West and East is that the power is divided by different social powers and closses. Merelyi, the society and government structures that has these features show differences eoch others with a fact that is supported social dynmics. İn this study, the historical/social basics of East- West differences that appear in the context of Küçükömer's appreach and the historical relation level that is built by our society with the fact of civil society will be tried to be extracted.