İdris Küçükömer ve sivil toplum düşüncesi
İdris Küçükömer and civil society thought
- Tez No: 649347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sivil toplum kavramı, 1980'lerden itibaren Türkiye'de farklı düşünceler ekseninde çokça kullanılan ve aslında tarihsel ve kuramsal bir çerçeveye oturtulmadan tartışılan kavramlardan biridir. Buna mukabil, kavramı, Şerif Mardin'le birlikte, 1980'lerdeki yaygın kullanımından çok önce ele alan ve Osmanlı-Türk tarihi incelemelerinde açıklayıcı bir araç olarak kullanan düşünürlerin başında İdris Küçükömer gelmektedir. Bu çalışmanın amacı sivil toplum konusunu, Küçükömer'in yaklaşımı ve terminolojisi çerçevesinde anlamaya çalışmaktır. 1960'larda konuyla ilgilenmeye başlayan Küçükömer, sivil toplum araştırmalarını, üretim ve sınıf ilişkilerine dayalı tarihsel-sosyolojik bir çerçeveye oturtmuştur. Takip ettiği metodoloji ve kurduğu terminolojiyle sivil toplum kavramını ve sivil toplum-siyasal toplum ilişkilerini, Doğu ve Batı coğrafyasının kendi tarihsel özgüllükleri ekseninde sosyal, siyasal ve ekonomik boyutlarıyla bir bütün olarak inceleyen Küçükömer'in düşünceleri, kendi döneminde özgün bir sivil toplum anlayışı olarak ortaya çıkmıştır. Bu özgünlük hem 1960'larda gelişen Marxist tarih yorumculuğu içinde kullandığı kavram ve modellerin aykırılığından hem de bu kavram ve modellere dayanarak geliştirdiği sivil toplum anlayışının, 1980 sonrası gelişen yaygın yaklaşımlara göre oldukça farklı bir anlam taşımasından kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Civil society concept, used widely in the different thoughts axis in Turkey since the 1980s and is one of the concepts discussed actually being seated historical and theoretical framework. However Idris Küçükömer is one of the thinkers who took the concept togetherr with Şerif Mardin long before its widespread use in 1980s and used it as an explanatory tool in Ottoman-Turkish history studies. The aim of this study is to try to understand the issue of civil society within the framework of Küçükömer's approach and terminology. Küçükömer, who started to deal with this issue in the 1960s, has analyzed civil society research in a historical-sociological framework based on production and class relations. Küçükömer who examined civil society and çivil society-political society relations as a whole with theirs social, political and economic dimensions within the framework of historical specificities of East and West societies has put forward an original understanding of civil society. This originality stemmed from both the contradiction of the concepts and models used in the Marxist interpretation of history that developed in the 1960s, and the understanding of civil society, which it developed based on these concepts and models, had a very different context compared to common approaches after 1980.