Toplam kalite felsefesinin işletmelerin sosyal sorumluluklarına etkisi
The Effect of total quality management philosophy on the social accountability of businesses
- Tez No: 137406
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET İşletmeler, kuruluş amaçlan arasında ömürlerim sonsuz kılmak isterler. Bu amacı gerçekleştirebilmek için ise satılabilir ürün ya da kullanılabilir hizmeti, sürekli olarak arz ederek, müşterilerini tatmin etmek zorundadırlar. Çünkü, işletmeler kazanç sağlamalıdırlar. Globalleşmenin etkisiyle birlikte, rekabetin şiddetlenerek artması, teknolojinin hızla ilerlemesi, müşteri istek, ihtiyaç ve beklentilerinin sürekli değişmesi, işletmeleri bir kaosa sürüklemektedir ki; bu kaos sürekli değişim baskısıdır. Öyleyse, işletmelerin sürekli değişime ve gelişime adapte olması şarttır. Ancak bu şekilde ömrünü sonsuz kılabilecek ve ayakta kalabilecektir. Günümüzde ki ekonomik ve toplumsal anlayış, işletmelere ciddi sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumlulukların başında toplumsal sorumluluklar gelmektedir. İşletmenin ayakta kalabilmesinin temel şartlarından biri de, sosyal sorumlulukları yerine getirmeyi stratejik bir yönetim düşüncesi olarak kabul etmeleridir. Çünkü, işletmeyi verimli kılmak, örgütsel etkililik ne denli önemli ise, işletmeyi topluma yararlı kılmak da o denli önemlidir. İnsan kaynaklı, toplum odaklı işletme olduklarını, toplumla bütünleştiklerini ve onun ayrılmaz bir parçası olduklarını vurgulayan işletmeler, yönetim modeli olarak, insana odaklı bir yönetim modelini tercih etmelidirler. Toplam kalite yönetim modeli, böyle bir model olarak karşımıza çıkar. Yapılan bu çalışma ile, toplam kalite yönetim modelinin içerisinde sosyal sorumluluğun yeri, önemi ve bu felsefenin işletmelerin sosyal sorumluluklarına etkisi vurgulanmaya çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Businesses have, among their goals of establishment, the objective of having eternal lives. In order to achieve this goal, they have to satisfy their customers by always providing sellable products and usable services. Because businesses have to make profit. The influence of globalisation as well as continuously increasing competitiveness, rapidly advancing technologies, constantly changing customer, demands needs and expectations lead the businesses into a chaos which is the pressure of continuous change. Thus, businesses must adapt themselves to continuous development and change. This is only way of living forever and surviving. The current economical and social understanding imposes serious responsibilities to businesses. And the most important of them is the social accountability. One of the main requirements for a business to survive is to undertake social accountabilities as a strategic management notion. Because, making a business benefiting for the society is as important as achieving efficiency and organisational effectiveness. Businesses which claim that they are people oriented and society focused, are integrated with the society and are an integral part of it must prefer a people focused management model. Total quality management model is such a model. This study examines the place and importance of social accountability in the total quality management model and the effect of this philosophy on the social accountability of businesses. Vll