İşletme bütçelerinde yönetim kararlarında kullanılması ve bir uygulama örneği
Utilization of enterprise butgets in management decision and a case study
  1. Tez No: 137408
  2. Yazar: Y. KENAN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İŞLETME BÜTÇELERİNİN YÖNETİM KARARLARINDA KULLANILMASI VE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ ÖZET Anahtar Kelimeler : İşletme Bütçeleri, Yönetim Kararları İşletmelerin genel amaçları, değer yaratmak ve yaratılan bu değerleri piyasanın hizmetine sunmak olarak tanımlanabilir. Değer yaratmak işletmenin var olmasıyla mümkündür. İşletmenin varlığını sürdürebilmesi, içsel ve dışsal koşullara bağlıdır. Dışsal koşulları, piyasa ihtiyaçları, toplumun ekonomik yapısı, diğer dış ortamlarla olan ilişkileri gibi olaylar dahilinde değerlendirilir. İçsel koşullar ise, işletmenin amacını ve hedeflerini belirler. Amaç ve hedefler belirlenirken iç ve dış koşullar birlikte incelenirler. Bütün bunlar bir araya getirilerek işletmenin amaç ve hedeflerini oluşturan bir plan hazırlanır. Hazırlanan plandan hareketle işletme bütçeleri oluşturulur. İşletme bütçelerinin, yönetimin karar vermesinde etkili olacak yapı çerçevesinde hazırlanması, karar ve maliyet analizlerine etkinlik sağlar. Karar ve maliyet analizlerinin işletmenin hedeflerine sağlıyacağı katkı, konuyla ilgisine ve genel amacına bağlıdır. X
Özet (Çeviri)
UTILISATION OF ENTERPRISE BUDGETS IN MANAGEMENT DECISIONS AND A CASE STUDY ABSTRACT Keywords : Enterprise Butgets, Management Decisons The general aim of enterprises may be stated as“value creation and submitting these values to the instruments and services of the market”. Value creation can only be realized by existence of enterprises. Sustainable existence of entreprises depends on interior and exterior conditions. Exterior conditions comprise market needs, economic structure of the community and the relationships among other exterior factors. Interior conditions, on the other hand, determine the aims and objectives enterprises. In determining primary aims and objectives, interior and exterior conditions are examined together. Compiling all these, aims and objectives of enterprise are stated and a plan is prepared. Enterprise budgets are driven from these plans. Preparing enterprise budgets within a framework that will enable management in decision making will provide effectiveness in decision and cost analysis. The contribution and effectiveness of decision and cost analysis to reach the aims of enterprises will be directly related with the extend of overall intention and interest to the subject. XI