Bilişim sektöründe çalışan teknik personelin kariyeri: Ampirik bir araştırma
Technical personnel's career in information technology: An ampirical analysis
  1. Tez No: 137407
  2. Yazar: SEYİT KEMAL DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
V ÖZET Günümüz toplumu, özellikle son 20 yıl içerisinde bilgi toplumu haline gelmiştir. Bilgi toplumunda kolay, hızlı ve az maliyetle taşınabilen bilgi, en büyük güçtür. Toplumun bilgi toplumu haline gelmesiyle ortaya çıkan bilişim sektörü, hızla büyümeye devam etmektedir. Bilgisayarların da her alanda kullanılmaya başlamasıyla, bilişimciler neredeyse her alanda çalışabilir hale gelmişlerdir. Ülkemizde, bilişim sektöründe çalışan teknik personelin neredeyse tamamı, üniversitelerin ilgili bölümlerinde yetişmektedir. Bu bölümlerin sayısının giderek çoğalmasına rağmen hala yetersiz oluşu, bu alanda yetişmiş eleman ihtiyacını artırmaktadır. Az bulunur bu teknik personel, iş bulma, ücret gibi konularda pek problem yaşamamakla birlikte, deneyimleri arttıkça, kariyer sorunları yaşamaya başlamaktadırlar. Bilişimci teknik personelin sorunu, kariyerlerine teknik alanda mı yoksa yönetim alanında mı devam edecekleridir. Gerek toplumsal prestij ve gerekse maddi konulardaki avantajı nedeniyle yönetim yolunu tercih eden teknik personel, yöneticilik altyapısı olmaması nedeniyle sorunlarla karşılaşmakta, teknik becerilerini kaybettiği gibi, yöneticilik yaptığı çalışanları da olumsuz etkilemektedirler. Anket çalışması, 115 kişiyle yapılmıştır ve 92 kayıtın geçerli olduğu belirlenmiştir. Değerlendirme sonucunda, katılımcıların çoğunluğunun 30 yaşın altında olduğu ve meslek tercihlerini bilinçli yaptıkları gözlenmiştir. Katılımcıların, iş hayatına atılırken öncelikle deneyim kazanabilecekleri bir işi tercih ettikleri ve sık iş değiştirdikleri görülmektedir. Katılımcıların iş hayatına başlarken ve sonrasında en çok önem verdikleri kavram ücrettir. Katılımcılara göre başarı, kariyeri en iyi tanımlayan kavramdır. Katılımcıların çoğunluğunun kariyer tercihi ise, önemli projelerde sorumluluk almak veya yönetim kademesine yükselmektir. Katılımcıların, kariyerleriyle kişiliklerinin uyumlu olduğu ve kariyerlerinden yeterince tatmin oldukları görülmüştür. Katılımcıların belirttikleri en önemli kariyer sorunu yanlış kişilerle çalışmaktır. Örgütler, bu sorunları aşmak için teknik personelin kariyer değerlerini belirlemeli, kariyer yollarını ona göre çizmelidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Todays community, especially for the last 20 years, has turned into information community rather than being industrial. Information is transferrable much more easily, faster and less costly and is the biggest power in information community. As the community becomes information community, IT Sector forms and grows with the same acceleration. As a result of computers being used in almost all sectors, IT professionals have become employeable in every field of business life. In our country, almost every- technical person that works in IT sector are educated in related departments of the universities. Eventhough number of those departments increase, they are insufficient to compansate the demand for educated and qualified people in this area. However these hardly found technical personnel doesn't face any problems in finding a job and getting a good salary. On the other hand as they become experienced, they face with career problems. The problem of IT professionals is to make the decision of whether continuing their career as a technical person or in managerial level. The ones that choose to continue their career as a manager to gain a more prestigous position and more salary lose their technical knowledge and face with problems due to lack of their managerial background. Survey is performed on 115 persons but 92 of the records were valid. It is observed that majority of the attendants are below 30 years and made their choices conciously. Again the majority of the attendants prefers a position which they can gain experience but still they don't keep working in their positions for a long time. The most important criteria for employees is the salary at the beginning of their career life and after they get a job. The career preference of most is to get responsibilities in important projects or to promote to managerial positions. It is observed that most attandants' careers and personalities perfectly match and they are satisfied with their career. The most important career problem for the attendants is to work with improper people. To overcome those problems, organizations should define techinal persons' career anchors and define their path in their career according to these values.