Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak bireysel emeklilik sisteminin yeri
The Situation of individual pension system in Turkey as a complementary part of the social security system
- Tez No: 137452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
VII TÜRKİYE'DE SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNİN TAMAMLAYICISI OLARAK BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN YERİ ÖZET Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde ve bazı gelişmekte olan ülkelerde özel emeklilik fonları sosyal güvenlik sistemlerinde ortaya çıkan ve çıkması muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldırmanın bir aracı olarak görülmektedir. Dünyada giderek onlu sistemlerde üyelere genelde daha yüksek getiri sağlaması ve emeklilikteki geliri artırması nedeniyle portföy yönetiminde uzmanlaşma tercih edilmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerdeki uygulamalara baktığımızda özel emeklilik sistemleri uygulandığı ülkelerde, küçük çaplı tasarrufları, düzenli prim ödemeleri vasıtasıyla büyük fon avuçlarında biriktirip, uzun vadeli kaynak olarak ekonominin hizmetine sunmaktadır. bu çerçevede çalışmanın sosyal güvenlik sistemi adı altındaki birinci bölümünde, sosyal güvenlik kavramının gelişimi, ülkeler itibari ile model anlamda sosyal güvenlik kavramının kullanılmaya başlaması, sosyal güvenliğin yöntemleri, finansman kaynakları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, sosyal güvenlik istemi içinde özel bir model olan Bireysel Emeklilik Sistemine yer verilmiştir. Bu ölümde özel emeklilik fonlarının yapısı, tarihi gelişimi, uygulanmakta olan emeklilik alanları ve emeklilik sistemleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde sosyal güvenlik sisteminin genel sorunları üzerinde durulmuş ayrıca sistemin rehabilitasyonu ve sorunlarına çözüm arayışlarının ne olabileceği hakkında bilgi erilmiş, Bireysel Emeklilik Sistemi ele alınmış, Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin etersizliği ve açıkları üzerinde durulmuş ve özel emeklilik sistemine yabancı alınmasının getirdiği sonuçlar değerlendirilmiştir. Son olarak sistemin işleyişi, temel özellikleri ve de sisteme yeni katılan şirketlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII THE SITUATION OF INDIVIDUAL PENSION SYSTEM IN TURKEY AS A COMPLEMENTARY PART OF THE SOCIAL SECURITY SYSTEM ABSTRACT In most developed countries and in an increasing number of developing ountries, private pension funds are viewed as the solution to the problems in social 2curity systems.Due to the high profits and better retirement income for the members, pecialized portfolio management has become the more preferred plan in the fund ^sterns in the world.Especially in developed countries, private pension systems serve as mg term financial sources through accumulating regularly paid prime payments in big ind pools.Titled as“social security system”, the first part of this study deals with the evelopment of social security concept, the beginning of social security applications by arious countries, and methods and financial sources of social security.In the second art of the study, the Individual Pension System, a private model within social security Kstem, is analyzed. The structure and historical development of private pension funds, urrent pension plans and pension systems are elaborated.In the third part, general roblems with social security system are discussed, possible solutions are suggested, adividual Pension System is explained, problems with the social security system in urkey are analyzed and the results of the poor understanding and application of the rivate pension system are considered-Finally, the running of the system, its basic ıechanisms, and the new companies in the system are discussed.