Yerel yönetimler ve ekonomik politikaları
- Tez No: 137453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yerel yönetimler, kamunun halka en yalan kesimini oluşturan anayasal tüzel kişiliğe sahip demokrasi okullarıdır. Ülkemizde, özellikle 1960'h yıllarda başlayan hızlı kentleşme süreci, doğal olarak belediyeleri ön plana çıkarmıştır. Yerel yönetimler, mal ve hizmet üretimi, kapital stoku ve istihdam yaratarak iktisadi ve sosyal gelişmeye katkıda bulunurlar. Ayrıca, ekonomik etkinlikleri sonucu önemli dışsal faydalar sağlarlar. Bu çalışmada, yerel yönetimlerin ekonomik önemi, iktisadi ve sosyal gelişmeye katkıları, 1980-1997 yılları arası veriler ve ekonometrik bazı yöntemler kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın ilk iki bölümünde, Türkiye'de yerel yönetimlerin mevcut durumu, mali yapılan ve sorunları; üçüncü bölümde ise ünher ve federal devletlerdeki yerel yönetim uygulamalı ve aralarındaki farklara değinilmiştir. Ülkemizde bir an önce yasal düzenlemelere gidilmeli,“yerinden yönetim ilkesi”esas alınarak, merkez- yerel görev dağılımı yemden belirlenmeli, yerel yönetimlerin bir an önce iktisadi özerkliğe kavuşturulması amaçlanmahdır. Ayrıca bu yönetimler üzerindeki idari vesayet yerini yargısal, teknik ve demokratik denetimlere bırakmalıdır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Local administrations are schools of democrasy which have a constitutional juristic characteristic that, is too close to the society. In our country, the warped and swift urbanization process, caused the municipalities to become fundamental, especially starting from 60's. Local administrations contribute the economic and social development by production of goods and services, capital stock and creation of employment. Morever, they provide some important external profits by their economical efficiency. In this study, the contribution of local administartions to the economic and social development is defined by using some econometric methods and some data given between 1980- 1997. Un first two sections of this study, the existing situation of local administartions in Turkey, their financial structure and problems are explained. In the third section, we touch to the local administration aplications and the difference of the ünitiary and federal countries. In our country some legal regulations have to be made urgently and the local- central distributions of duty legal regulations have to be re-determined; essentially by“Local Management”principle and it hyas to be intended that, the local administartions must provide an urgent economic autonomy. Also, the managenial executorship on these governings, has to leave its plase to judical, technical and democratic control