Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin sorunları ve çözüm önerileri
Problems of the social security system in Turkey and suggestions for solution
  1. Tez No: 161573
  2. Yazar: NİLAY YENGİNGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
IV ÖZET YENGÎNGÜÇ, Nilay. Türkiye'de Sosyal Güvenlik Sisteminin Sorunları ve Çözüm Önerileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Toplumu çeşitli tehlikelerden koruma ve geleceği güvence altına alma düşüncesiyle oluşturulan sosyal güvenlik sistemleri, II. Dünya Savaşım izleyen ekonomik büyüme ve istikrarlı kalkınma sürecinden olumlu etkilenerek, koruma ve kapsam açısından zengin bir yapıya kavuşmuştur. Fakat 1970 Terden itibaren meydana gelen ekonomik krizler, demografik yapıdaki olumsuzluklar ile birlikte ekonomik büyüme hızı yavaşlamış, işsizlik artmış ve sosyal güvenlik sistemleri ciddi finansman problemleriyle karşı karşıya kalmıştır. Bu olumsuz gelişmeler karşısında yeni sosyal koruma mekanizmaları geliştirilmesi zorunlu hale gelmiş ve özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren sosyal güvenlik sistemlerinde dönüşüm yaşanmaya başlamıştır. Uzun dönemde devlet tarafından yapılan yardımların azaltılması yönündeki eğilimlerin, tek ayaklı sistemlerden çok ayaklı sistemlere geçişi hızlandırdığı görülmektedir. Çok ayaklı sistemlerin bir ayağında kurulan bireysel emeklilik programlarında, bireylere emeklilik döneminde ek gelir kaynağı sağlanmasının yanında oluşturulacak fonlar ile kamu ve özel kesimin borçlanma olanağı kolaylaşmakta; bunun sonucunda ekonomide sağlanan istikrar ile sermaye piyasaları derinleşmekte ve istihdam artmaktadır. Ülkemizde de çeşitli nedenlerle zaman içinde beklentileri karşılayamaz hale gelen sosyal güvenlik sistemimiz için reform kaçınılmaz olmuş, finansal yapılan bozulan sosyal güvenlik kuruluşlarındaki sürdürülemez durum sisteme müdahalenin gerekliliğini zorunlu kılmıştır. Bu doğrultuda 1999 yılında başlatılan reform çalışmaları çerçevesinde 2001 yılında kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak uygulanmaya başlanılan bireysel emeklilik sistemi ile, bireylerin tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi, emeklilik döneminde ek gelir sağlanması; böylece katılımcıların refah düzeylerinin yükselmesi ile birlikte ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratılarak istihdamın artırılması, ayrıca sermaye piyasalarının derinleşmesi ile ekonomideki istikrarın desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanısıra 2004 yılında kamuoyuna sunulan ve 2005 yılının ikinci yansında kanunlaşması beklenen sosyal güvenlik reform tasansı, mevcut sosyal güvenlik sisteminde köklü değişiklikler öngörmektedir.Anahtar Sözcükler Sosyal güvenlik, sosyal güvenlik sorunları, sosyal güvenlik reformu, bireysel emeklilik
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT YENGİNGÜÇ, Nilay. Problems of the Social Security System in Turkey and Suggestions for Solution, Master's Thesis, Ankara, 2005. Social security systems established with a view to protecting the society against various risks and securing the future were positively affected by the process of economic growth and stable development following the World War II, thus attaining a diverse structure in terms of protection and coverage. However, economic crises taking place during the 1970s and subsequent problems in the demographical structure brought about a slowdown in the economic growth rate and an increase in unemployment rates, which put social security systems face to face with serious financing problems. Such negative impacts entailed development of new social security mechanisms, and a conversion appeared to set out, beginning particularly from the last quarter of the 20th century. It is observed that inclinations towards decreasing state assistance in the long term accelerated transitions from one-pillar systems to multi-pillar systems. As regards private pension plans established in a single pillar of multi-pillar systems, not only individuals are provided with additional income during their retirement period, but also created funds will facilitate public and private sector borrowing, which deepens capital markets and boosts employment rates through the economic stability attained consequently. In our country, reforms were inevitable for our social security system, which has in time become unable to satisfy expectations for a number of reasons, and the unsustainable condition of social security institutions with deteriorated financial structures necessitated intervention to the system. Accordingly, the private pension system introduced in 2001 as a supplementary to the public social security system within the framework of reform efforts launched in 1999 is aimed at diverting personal savings into investment, supplying additional income during retirement, and thus promoting prosperity of participants as well as increasing employment through creation of long-term resources for the economy, and reinforcing the economic stability through the deepening capital markets. Furthermore, social security reform bill, which was brought to public notice in 2004 and is expected to pass into law in the second half of 2005, envisages radical changes in the existing social security system.vıı Key Words Social security, social security problems, social security reform, private retirement.