Türkiye'de vergi denetiminin etkinliği ve yeminli mali müşavirlerin rolü
  1. Tez No: 137466
  2. Yazar: MAHMUT CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
02. Özet Günümüzde çağdaş vergi sistemlerinin başarılı olması için vergi kanunlarının basit, adil ve verimli olması yeterli olmayıp, vergi idaresinin güçlü bir örgütlenme yapısına sahip olması ve mükelleflere çağdaş vergilendirme hizmeti sunması, diğer taraftan da mükelleflerin beyanlarının ve faaliyetlerinin denetlenmesine bağlıdır. Vergi denetiminin, etkinliğinin artırılması ve geliştirilmesindeki temel amaç, inceleme sürecini hızlandırmak, mükelleflerin denetimle ilgili zaman ve gider kaybını azaltmak, vergi idaresinin beyanname inceleme, vergi toplama ve mükellef sorunlarım çözmedeki etkinliğini artırmak ve denetim maliyetlerini azaltmaktır. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı; gelişen dünya şartlarına ayak uydurmak, gerçek büyümeyi sağlamak ve Türkiye'nin dünya coğrafyası üzerindeki yerini koruyabilmek için; kendi gelir kaynaklan ile yaşaması gerektiğini, en önemli gelir kaynağının vergi gelirleri olduğunu, makro ekonomik anlamda bugün gelinen noktada borçlanma ile ya da enflasyonla bütçeyi finanse etmenin mümkün olmadığım; vergi gelirlerini artırmak, kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak için önce vergi idaresinin yeniden yapılandırılması gerektiğini ve beyan sisteminin uygulandığı Türkiye'de mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu ve vergi denetiminde etkinliği sağlamak için mükelleflerin etkin bir şekilde denetlenmesini ve vergi denetiminde yemden yapılanmaya gidilerek performans denetiminin uygulanması gerektiğini ve bunu da vergi dairesinde yeni çalışmaya başlayan ama kariyer yapma amacında olan bir memurun bile görebildiğini anlatmaktır. Ayrıca Türkiye'de 3568 sayılı Yasayla beraber kurumsallaşan YMM'lerin yıllardan beri tartışma konusu olan vergi denetimi uygulamaları ve vergi denetiminin etkinliği konularındaki yerini ve rolünü; idari ve mali açıdan ele alıp incelemektir.
Özet (Çeviri)
03. Summary In these days, for the success of modem tax system, tax law being simple, just and productive is not enough. It is connected to the tax administrations having a strong organization and offering the taxpayers modem tax service, seperately the taxpayer's declerations and activities being controlled. Basic aims to increase and to improve efficiency in tax inspection ar to shortening the period of investigetion, to minimize the loss of taxpayer regarding time and expenditure, to increase efficiency of the administration regarding tax investigation on declaration, tax collection, to solve problems facing by tax payers and to decrease the cost of investigation. Turkey as our country has to stand its own feed. That's why it needs to explore its own real soureces to make good progress in economic area to provide real growth. It also needs to save its positions on the world geopraphical area while doing this. Evorone knows that if a country requires the development, it shold have certain sources. The most real source of income of the country is the tax revenues. Because, other sources doesn't meet the permanent expenditures. Todey we believe that both taking loan and selling the enterprises of the state arn't certain solution of Turkey. At that point, the governments of Turkey have to find some certain sources in any way to meet the necessary expenditures of the budget. That's why we, as a Turkish citizien, need to extend the tax base, decraese the rate of the drect tax, do the necessary records of all potential tax payers. To do this, we have to make easier and simpler tax law that any potential taxpayer can understant it easily. Of course, the system of tax administration has to be also renovated. The administration should give people adequate tax education so that to improve the tax conscions. In developed counties, people ar stimulated by each other to make individual well taxpayer. They also check each other to make them as a good payer. So, auto control mechanism shold be applierd in that way fork our country too. Without the tax conscions we can't expand the tax base and collect enough tax revenues for the balence sheets of the budget. As anew tax officer I can see all this shortness' of the system. XVI