Çin kaynaklarına göre M. S. V. yüzyıl başlarına kadar Orta Asya'da Ti ve Ch'iang kavimleri
According to Chinese documents, until the beginning of Vth century, Ti and Ch'iang tribes in Central Asia
- Tez No: 137467
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Çoğu zaman isimleri birlikte anılan Ti ve Ch'ianglar, Çin'deki en eski kavimlerdendir. Yazılı belgeler ve arkeolojik buluntular bizlere Çin'in Shang Hanedanlığı (M.Ö. 16.-11. yy.) ve Chou Hanedanlığı (M.Ö. 11. yy- M.Ö.256) dönemlerinden itibaren Ti ve Ch'iang kavimlerinin bugünkü Shen-ssu'nın bir bölümünde, Shan-ssu'da ve hatta Ho-nan bölgesinde faaliyetlerde bulunduklarını göstermektedir. Bu iki kavmin kökenlerinin aynı olup olmadığı konusunda tartışmalar olsa da, tüm tarihçiler dillerinin, geleneklerinin aynı olduğu fikrinde birleşmektedirler. Özellikle Han Hanedanlığı döneminden itibaren Ti ve Ch'iangların Çin ile yakın ilişkiler kurması sonucu, Çinlileşmeye başladıkları göze çarpmaktadır. M.S. IV. yy. başlarına gelindiğinde, her iki kavimde de gerek siyasi teşkilatlanma da gerekse sosyal yaşantıda değişimin arttığı görülmektedir. M.S. 300 yıllarına kadar dağınık olarak yaşayan ve siyasi teşkilatlanmaları olmayan Ti ile Ch'ianglar, bu tarihten itibaren Çin'deki113 otorite boşluğundan yararlarak küçük devletler kurmuşlardır. Tarihte“Beş Kavim 16 Devlet EÖÎ^hAllS Dönemi”olarak geçen bu devirde, büyük siyasi karışıklıklar yaşanmıştır. Ti kavminden Fu Chien ^üt Önceki Ch'in ftf^l (351-394), Lü Kuang B3£ Sonraki Liang föfâ (386-403), Li Hsiung ^tffî ise Ch'en Han tfftU (304-348) devletlerini ve Ch'iang kavminden Yao Ch'ang M M da Sonraki Ch'in ü# (384-417) devletini kurmuştur. M.S. V. yy. başlarına kadar siyasi faaliyetlerini sürdüren Ti ve Ch'ianglar, kurdukları devletlerin yıkılmasının ardından yavaş yavaş tarih sahnesinden silinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ti and Ch'iang, whose names are usually mentioned with each other, are two of the oldest tribes in China. According to the written documents and archeological finds, Ti and Ch'iang tribes had activities in a part of today's Shaan-ssu, in Shan-ssu and even in Ho-nan region, beginning from the period of Shang Dynasty (BC 16-11 century) and Chou Dynasty (BC 11. century- BC 256) of China. Even if there are some arguments that the ancients of the two tribes were the same or not, most of the historians agree with the fact that their language and traditions were the same. But especially from the Han Dynasty period (BC 206- 220AD), it is obvious that Ti and Ch'iang's began to adopt to Chinese culture with their close relations with China. To the beginning of V. century AD, not only in the political organization but also in the social life does the evaluation begin to increase. Both of these tribes, who lived seperately and had no political organization untill 300 AD; began to establish some states from that time,115 taking advantage of the lack of authority in China. Important political disorder happened to occur in this period named as“Five Tribes 16 States SSJ+TaIH Period”in history. From Ti tribe, Fu Chien ^jvfUt had established Former Ch'infif^Ş (351-394), Lü Kuang g}fe had established Later Liang ^£(386-403) and Li Hsiung ^M had established Ch'en Han 7%u (304-348) States, and from Ch'iang tribe Yao Ch'angMS? had established Later Ch'in#^ (384-417) State. Ti and Ch'iang' s, who had continued their political activities until beginning of V. century AD, slowly dissappeared from the stage of history as the states they had established collapsed.