Eğitim uygulama okullarında çalışan müzik öğretmenlerinin müzik derslerinde karşılaştığı sorunlar
The Music teachers, who works at the education practice schools, problems in the music lessons
  1. Tez No: 137465
  2. Yazar: SELÇUK EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM BAĞIROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
02. Özet Araştırma, öğretilebilir zihinsel engelli çocukların^ eğitim ve öğrenim gördüğü Eğitim Uygulama Okullarında çalışan muzik^grelmerueraiin, bu okullardaki müzik derslerinde karşılaştığı sorunları ele almıştır. Araştırma bu yolla hem zihinsel engelli çocukların eğitimi ve gelişimine katkı sağlamayı, hem de bu alanda yapılması olası başka çalışmalar için de bir zemin hazırlamayı amaçlamaktadır. Yapılan bu araştırma, nitel araştırma geleneği içerisinde yer alıp betimsel yöntemden görüşme metodu kullanılarak gerçekleştirilen bir çalışmadır. Araştırma için veri toplamak amacıyla Türkiye genelinde bulunan Eğitim Uygulama Okullarından bünyesinde müzik öğretmeni bulunduran okulların müzik öğretmenleriyle görüşme yapılmıştır. Araştırma, bu okullarda çalışan ve çalışacak müzik öğretmenlerinin özel eğitim almaları gerektiğini ortaya koymuştur. Araştırmacı son bölümde Eğitim Uygulama Okullarında çalışan müzik öğretmenlerinin müzik derslerinde karşılaştıkları sorunları en âza indirebilmek için gerçekleşmesi olası öneriler sunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The research deals with the problematic situations to which the music teachers face who work at the Educational Practice Schools where children with slight mental handicapped are educated. The purpose of the research is to contribute both to the education and development of the children mentioned, and to setting an example for similar future researches. The research has been carried out in the Qualitative Study tradition and it is a study applied the interview technique within the Descriptive Method. To collect the data for the research, music teachers at the above mentioned schools in various parts af Turkey have been interviewed. The research reveals that the music teachers practising at such schools today and those who will be appointed tomorrow need to receive special training on music education. In the final part, the researcher recomment suggestions to minimise the problems the music teachers confront at Educational Practice Schools. VIII