Fordizmden post-fordizme üretim sistemleri
From fordizm to post-fordizm production systems
  1. Tez No: 137479
  2. Yazar: RUKAN BOZLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Seri üretim sistemi, ayrıntılı işbölümü esasına göre örgütlenmiş, her işçinin dar anlamda tanımlanmış rutin bir işi sürekli olarak yaptığı bir işleyişle verimlilik artışı elde etmeye çalışan bir üretim sistemidir. Sistemin etkinliği, standart tüketim kalıplarının bulunmasına, istikrarlı, yüksek miktarda standart ürünü yutabilecek büyüklükte pazarların varlığına bağlıdır. Bu koşulların hüküm sürdüğü yani üretim artışı ile yüksek talep arasındaki karşılıklı uyumun devam ettiği 1915-1970 yılları arasında seri üretim sistemi egemen üretim sistemi olmuştur. Ancak 1970 'lerde, sistemin ortaya çıkardığı, yüksek stok miktarı, ölü sermaye, yüksek depolama giderleri, fazla miktarda hatalı ürün gibi kısıtlar, aşırı makineleşmenin getirdiği verimlilik artışının yavaşlaması istikrarsız bir Pazar yapısı ve talebin mal çeşitlemesine kayması ile birlikte seri üretimin krize girmesine neden olmuş ve tüm bu olumsuzlukları ve kısıtları aşabilecek yeni bir verimlilik ve karlılık arayışı başlamıştır. Bu aşamada ortaya çıkan posfcfofdist gelişmeler bu arayışın bir ifadesidir. Yetmişli yıllarda yaşanan krizle birlikte Japon sanayiinin gösterdiği başarı bir anda tüm dikkatleri bu ülkeye özellikle Toyota otomobil fabrikasında uygulanmakta olan üretim sistemine çekmiştir. Yalın üretim sistemi olarak adlandırılan bu üretim sistemi, üretime değer katmayan tüm öğeleri yani seri üretim sisteminin kısıtlarını elimine etme amacıyla, tam zamanında üretim, toplam kalite kontrol ve kalite kontrol çemberleri gibi üç temel öğeden oluşmaktadır. Amaç sıfır stok, sıfır hata, üstün kalite ve sıfır israftır. Tam zamanında üretim sistemiyle bütün hammadde, ara girdi veya yarı mamul üretim sürecine tam gerekli oldukları zamanda ve gerekli miktarda sokulmakta ve böylece hem üretimde esneklik elde edilmekte, hem de stoklaşma ortadan kaldırılmaktadır. Toplam kalite kontrol sistemiyle hata oluşmadan önlenmekte ve sıfır hata amaçlanmaktadır, işyerinde meydana gelen problemlerin belirlenip, çözümlerin bulunması amacıyla belirli kurallar çerçevesinde ve gönüllü katılımla oluşturulan, kalite kontrol çemberleriyle deteknoloji çalışanların katkısıyla sürekli geliştirilmekte ve problemler etkin bir biçimde çözümlenmektedir. Tüm bu avantajların birleşiminin sonucu olarak yalın üretim sistemi günümüz dünyasında egemen üretim sistemi haline gelmektedir. Yalın üretim sistemini bünyesinde başarıyla uygulayan ulusal ve uluslar arası firmalar, diğer firmalar karşısında büyük üstünlük sağlamışlardır, istikrarsız küçük bir Pazar yapısına sahip ve ayrıca değişen tüketici tercihleriyle birlikte yapısal bozuklukların had safhada olduğu bir ekonomisi olan ülkemizin ulusal ve uluslar arası pazarlarda başarı elde etmesi için yalın üretim sistemi bir araç ve çıkış yolu olabilir. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulgular ışığında bakıldığında yalın üretim sisteminin rekabet edilebilirliğin, üstün kalitenin, değişen tüketici tercihlerine uyumun kısacası başarının anahtarı olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Summary Serial production system, is a system, which try to increase productivity, by forcing workers to do routine and descripted with the narrowest sense job and which is organised according to detailed task force. The efficiency of system is depand on existance of standart consumption pattern, avialability of stable and big market which allow the consumption of big amount of standart product. The serial production system has become sovereign production system between 1915 and 1970 which time the harmony between increase in production and high demand was achieved. However, in 1970's restricts due to serial production system such as high stocks, dead capital, high stocking charges, large amount of deficient goods and decrease in productivity due to over mechanisation, unstable market conditions and changes in consumer preferences made serial system gone into a crisis. To surpass these negative conditions and restricts, a new search for productivity and profitability has begun. Post-Fordist developments which existed at this stage were explanations of this search. The success performed by Japanese industry in 1970's during the crisis took all attentions to itself, especially to the production system which was used in Toyota automobile factory. The production system named Lean Production is trying to eliminate elements which cause non profit to the production system such as restricts due to serial production system. To do this it is composed of three basic elements such as, Just-in-Tirne, Total Quality Control System and Quality Control Circles. The purpose is zero stocks, zero deficient goods, high quality and zero prodigiality. By just-in-time system all raw materials, by-products are taken into system at the time which they are exactly needed. By this way elasticity in production could be existed and stocking could be prevented. With total quality system the deficient good production is prevented before it exists and zero deficient good is aimed. With quality control circles which are composed by volunteers to find out and to solve the problems which occured inproduction system, technology is always updated by workers end the problems are solved effectively. Result of all these advantages explained above Jean production system becomes sovereign production system. National and international firms which use lean production system successfully make superiority on other firms. Lean production system may be a perfect solution for our country to be successfull in international markets, Present Turkey market is small and unstable with deep structural deficiences, chaged preferences of consumers. As a result of researches and due to their conclusions, Lean Production System is a key for high competition ability, high quality, adaptance for consumers preferences, at all for success.