Sosyal bir fenomen olarak intihar-Batman ili örneği (1995-2002)
Suicide as a Social Phenomenon - The Case of Batman Province
- Tez No: 137494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EJDER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Her toplumun büyük toplumsal dönüşüm ya da olağan dışı bir durum olmadıkça durağan kalan, kendine özgü bir“toglunısal. intihar oranı”vardır. İntihadar, nedenleri her şeyden önce toplumsal olan olgulardır. Topluma nüfuz eden intihar dürtüleri vardır. Bunların kaynağı birey değil, toplumdur ve bunlar intiharların gerçek nedeni ya da belirleyicisidir. Buna göre intiharların gerçek nedenleri, toplumdan topluma, gruptan gruba, dinden dine değişen toplumsal güçlerdir. Bunlar tek tek bireyden değil, gruptan doğar. Bununla birlikte artma eğilimi gösteren intihar olaylarının nedenlerini ve intihara götüren süreci anlayabilmek için, sorunun özellikle sosyolojik boyutlarım uygun tekniklerle ortaya çıkaracak detaylı ve derin araştırmalara ihtiyaç vardır. İntiharları sosyal, kültürel, ekonomik vb. nedenler hazırlamakta ve psikolojik faktörler bitirmektedir. Bu çalışma 1995-2002 tarihleri arasında yaklaşık 7 yıllık bir süreçte Batman'da meydana gelen intihar ve intihar girişimi olaylarının nedenlerini ve intihara götüren süreci anlayabilmek için gerçekleştirilmiştir. İnceleme sonuçlarına göre; ölümle sonuçlanan intihar ve intihar girişimleri Batman'da yıllar içinde artmıştır. İntihan ölümle sonuçlananların yansım, intihar girişiminde bulunanlann ise %81'ini kadınlar oluşturmaktadır. İntihan ölümle sonuçlanan veya girişimde bulunanlann büyük çoğunluğu genç yaş kategorisinde yoğunlaşmaktadır. Bu insanlann bir çoğu kırsal kökenli, alt sosyoekonomik düzeydeki kişilerden oluşmaktadır. İntihan ölümle sonuçlananlarda eğitim düzeyi ilkokul mezunu ve daha düşük düzeydekilerin toplam oram % 75 'i bulmaktadır. Nedenler arasında ise ekonomik sorunlar, aile geçimsizliği vs. öne çıkmaktadır. Denilebilir ki cinsiyet açısından kadınlarda aile ve toplum baskısı, erkeklerde ise ekonomik sorunlar önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Every community has its own“social suicide rate”which stable unless there happens a great social transformation or an extraordinary situation. The suicides are the events reasons of which are initally of social. There are the impulses of suicides which have penetrated into the community. The source of these is not individual but the whole society, and these are the real causes of suicides or determiners of them. According to this, the real causes of suicides are the social forces changing from community to community and from group to group and from religion to religion. These don't stem from individuals solely, but from the group. In order to be able to understand the process that carries to the suicides and the reasons of the suicide incidents that have a tendency to increase, however, there is a need for detailed and deep researches which will reveal especially the sociological dimentions of the problem with suitable techniques. The cultural, economic and social reasons prepare the suicides and psychological factors finish them. This study has been put into realization to be able to understand the process which drag the people to suicides, and the reason of the suicide attempts and trials, and the suicides cases which occured in Batman durig the period of about seven years between 1995 and 2002. Under the light of research results, the number of suicides and attempts of suicides resulting with death have increased. According to the years women make half of the suicides resulting with death and 81% of ones who attempt to commit suicide. Great number of the ones whose suicide result in death or the ones who attempt to commit suicide accumulates in the young age catagory. Most of these people are of countryside origin and the people who come from low socio-economic class. The total rate goes up to 75% with these people who are primary school graduate or lower education levels. Among the reasaons economic problems, family discordance etc. come first. Briefly from the point of sex, in females family and society pressure, in males economical problems are of great importance.