İntihar girişiminde bulunanlarda dini tutum ve davranışlar
Religious attitudes and behaviour among those who attempted to commit suicide
  1. Tez No: 221182
  2. Yazar: ZUHÂL AĞILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULVİ MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
İntihar davranışları birçok açıdan incelenmişken, din perspektifinden yaklaşan çalışmalar az sayıdadır. Özellikle ülkemizde bu iki alanı birlikte inceleyen çalışmalar yok denecek kadar az olup, spesifik empirik araştırmalar yapılmamış, konu daha çok teorik çalışmaların satır aralarında kalmıştır. Dolayısıyla bu çalışmayla din ve intihar davranışlarının nasıl bir araya geldiği, empirik düzlemde gösterilmeye çalışılmıştır. İntihar gibi marjinal bir davranış biçiminin din psikolojisi içerisinde açıklanabilmesi, bu fenomene din psikolojisinin konuları açısından yaklaşılması, gerek bilimsel açıdan din psikolojisi alanına, gerek olgunun ve dinin muhatapları olan insanlara büyük faydalar sağlayacaktır.Alan araştırması şeklinde yürütülen bu çalışmada intihar girişiminde bulunan kişilerin dini tutum ve davranışları tespit edilmeye çalışılmıştır. Kendilerini öldürmek amacıyla kendilerine zarar veren kişilere uygulanan mülakatların içerik analizlerinden yola çıkarak, böyle bir tecrübesi olan kişilerin din konusundaki eğilimleri araştırılmıştır.Sonuç olarak, intihar girişiminde bulunmuş kişilerde oldukça belirgin dini tutumlar tespit edilmiştir. Toplumdaki yaygın ?inançlı bir kimse canına kıymaz? kanısının aksine, katılımcılar dini tutumlara, üstelik olumlu dini tutumlara sahip olduklarını kanıtlamışlardır. Davranış unsuru, yani ibadetleri zayıf kalmakla beraber, intihar girişiminde bulunmuş bu kişilerin, zihinsel boyutta inançlarının büyük oranda mevcut olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Suicide attempts have been studied from variety perspectives. But it is given relatively little attention to study suicide in religious perspectives. Particularly in Turkey, there is almost no scholarly and empirical research that examine the subject from both psychological and religious perspectives, and even the existing studies are squeezed in theoretical works. Therefore, this study aims to show how the attempts of religious and suicide cooperate and coexist in an empirical study. To analyse and study the abnormal behaviour like suicide from both religious and psychological perspectives will contribute to the area of psychology of religion as well as people who are exposed to both religion and suicide.This empirical study tried to determine the religious behaviours and attitudes of people who attempted to commit a suicide. Through the content analyses of interviews applied to people who intended to harm themselves by suicide, it examined the role of religion in their attempts.The main finding of study is that the religious attitudes are very determent among people who attempted to commit a suicide. On the contrary to the general public opinion that `religious and committed people do not kill themselves?, it is indicated that the participants and respondents in the study had religious attitudes even positive. It is found out that people mentally have faiths and religious beliefs although they do not practice the religious requirements regularly.