Aşiretlerin toplumsal, ekonomik ve siyasal yapısının sosyolojik analizi (Diyarbakır Şeyhdoda Aşireti örneği)
  1. Tez No: 137495
  2. Yazar: ALPAY OKTAN OK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu araştırma aşiretlerin toplumsal,ekonomik ve siyasal yapısının sosyolojik analizini ortaya koymak için Diyarbakır'da yaşayan Şeyhdoda aşireti üzerine yapılan bir alan çalışmasıdır. Aşiretlerin incelenmesi gibi araştırma evreni son derece kapsamlı olan bu konunun temsil edilebilecek düzeyde bir örneklemle yapılması araştırmanın yöntemini ve çerçevesini belirlemiştir. Konu, birinci aşamada teorik olarak ele alınmış ve bu çerçevede aşiret ile ilgili sosyolojik ve antropolojik araştırmaların bulguları ile temellendirilerek yapılan kavram ve tartışmalarla sunulmuştur. Sonraki aşamada, GAP bölgesinin ve Diyarbakır'ın yerleşme, çevre, iklim özellikleri yanında, demografik ve toplumsal boyutları tüm yönleriyle incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular ise;tablolar ile ortaya konularak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde test edilen hipotezler yorumlanarak değerlendirmeler yapılmış ve araştırma son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research makes a sociological analysis of economic and political structures of tribal societies in the Diyarbakır region. I focusses on the Şeyhdoda tribe of Silvan as representative of all tribal groups in the south - eastern region of Turkey. The first chapter develeps the sociological and anthropological theory, which will be applied to interpnet the materials discovered during the field research. The second chapter provides data on climatology, populations, environment, types of villages and settlements, social structures and related issues in the south - east of Turkey. The conclusion tests and proves the hypothesis against the findings of the research, making use of graphs and statistical materials.