Haberin magazinleşmesi ve Reha Muhtar haberciliği
  1. Tez No: 137497
  2. Yazar: ERKAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İnsanlığın haberleşme ve bilgi edinme çevresinde örgütlenerek bir elektronik bilgi toplumu oluşturmakta olduğu günümüzde haber, toplumlar için çok büyük önem taşımaktadır. İnsanlar haberler ile çevrelerinde olup biten olayların yanı sıra dünyanın her tarafındaki toplumsal, ekonomik, politik ve kültürel gelişmeleri izlemekte ve değerlendirmektedir. Haber artık yalnızca kitle iletişim araçlarının olayları insanlara ulaştırması olarak nitelenemeyecek derecede karmaşık bir olgu olduğu gibi bir toplumda dördüncü güç olarak nitelenen medyanın büyük gücünü de arkasına almakta ve böylece toplumun sosyal, siyasal ve kültürel yapışım da derinden etkilemektedir. Toplumsal yaşamda büyük yararları olan haber, insanların bilgileri elde etmesine ve gerçekleri öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Ancak bu süreçte haber zaman zaman magazin ile de iç içe girerek asıl işlevlerinden ayrılmaktadır. Magazin, olayları eğlendirici bir şekilde ele alarak daha geniş insan kitlelerine ulaşmayı ve toplumu eğlendirmeyi hedef alsa da bu durum aynı zamanda haberlerin gerçeklikten uzaklaşması ve değerlerinin azalması sonucunu doğurmuştur. Haber-magazin ilişkisi ve haberlerin magazinleşmesi ise en çok televizyon ekranlarmda görülmektedir. Televizyon, hem kitle iletişim araçları arasında en başta gelen haber kaynağı hem de magazine en fazla yer veren iletişim aracıdır. Bununla birlikte televizyonun görsel ve işitsel bir iletişim aracı olup sürekli yeni teknolojilerle desteklenmesi de haber ve magazini televizyon için vazgeçilmez bir hale getirmiştir.Televizyon haberlerinin magazinleşmesi denilince Türkiye'de akla gelen isimlerin başmda ise Reha Muhtar gelmektedir. Reha Muhtar haberciliği; gerçek habercilik anlayışından uzak, izleyicilerin ilgisini çekmeyi bilgilendirmeden ön planda tutan ve haberleri magazin ağırlıklı olarak ele alan bir anlayışa sahiptir. Bununla birlikte Reha Muhtar haberciliğinin en belirgin özelliklerinden biri de onun haberleri kendine has bir tarzla, şova yönelik olarak sunması ve yorumlamasıdır. Tüm bunlar Reha Muhtar haberciliğinin toplumun geniş kitlelerine ulaşmasını sağlamış olsa da magazinin bu olumlu taraflarına rağmen getirdiği bazı olumsuzluklar Reha Muhtar haberciliğini pek çok sorunla karşı karşıya bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the news has big importance while the humanity have been forming electronic information society by organizing in the area of communication and information Not only the people concern the news and the events surrounding them, they also interest in social, economic, political and cultural developments all over the world and evaluate them. The news which has a complex content can not be simply qualified as only a way of mass media to communicate the events to people, it also effects the social, political and cultural structure of the society deeply with media which is qualified as the fourth power in the society. The news brings big uses, makes people be informed and learn truths. But sometimes the news gets involved in magazine in this process and leaves its main functions. As the magazine takes events more funny to reach the most people and aims entertaining the public, this situation makes the news be far from the truths and has less value at the same time. The relation between the news and the magazine and the news turning into magazine is shown the most on television. Television is both the most important source of news and gives the most place to magazine in the mass media. Also having HISKftVA »SÖ8*been a pictural and hearing mass media and supported by new technology, makes the news and the magazine as a main point for television. Reha Muhtar who is one of the first reminded person in Turkey at the subject of the news turning into magazine. The style of Reha Muhtar news is far from the understanding of real news, tries to reach the most watchers by attracting instead of giving information and contents much magazine. Meanwhile one of the most known property of the style of Reha Muhtar news is Reha Muhtar' s presenting and commetting on news in a characteristics and showy way. In spite of communicating the news to more public in this style of news, it brings lots of problems at the same time.