Televizyon haberlerinin magazinleşmesi
Tabloidization of Turkish news
  1. Tez No: 120580
  2. Yazar: ESRA VONA KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN İRVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
172 ÖZET“Televizyon Haberlerinin Magazinleşmesi”isimli çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde haberin tarihsel gelişimi aktarılmaya çalışılmış ve çalışmanın ana temasını oluşturan kavramlardan biri olan haber kavramı üzerinde durulmuştur. Daha sonra haberin oluşturulmasındaki temel ölçütler ele alınmıştır. Haber oluşturulmasındaki temel ölçütlerden hareketle te levizyon haberciliğinin özelliklerinin aktarıldığı ilk bölümde, televizyon habercili ğini yazılı basından ayıran özelliklerin neler olduğu da ortaya konmaya çalışıl mıştır. Ayrıca televizyon haberlerindeki gerçekliğin sunumu konusu üzerinde du rulmuş ve iletişim araştırmaları kapsamında haber konusu, liberal çoğulcu yak laşım ile eleştirel yaklaşım kuramları bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, televizyon haberlerinin magazinleşmesi olgusunun bütünlüklü bir çerçevede ele alınabilmesi için öncelikle olgu üzerinde etkili olan temel bir ilişki üzerinde durulmuştur. Televizyonun kendine özgü dili ile magazin söylemi arasındaki bu ilişkinin magazinleşmenin haber dili üzerinde gi derek belirleyici bir rol üstlenmesi olgusundan hareketle, televizyonun kendi var oluş serüveni içinde magazinleşmeyle nasıl tanıştığı irdelenmiştir. Ayrıca çalış manın ikinci bölümünde televizyon haberlerinin magazinleşmesi eleştirel kurama dayandırılarak tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, Türkiye'de televizyonun ortaya çıkışı, gelişimi ve özel televizyonların çıkışıyla birlikte televizyon haberciliğinin değişen yüzü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Özellikle özel televizyonların yayın hayatına başlamasıyla birlikte, kamu yayıncılığı anlayışının geri plana itilerek sadece te- cimsel amaçların gerçekleştirilmesi anlamında sürdürülen televizyon yayınları beraberinde televizyon haberlerini de etkilemiş ve bu bağlamda ticari hedeflerine173 ulaşmaya çalışan özel televizyonlar, halkı bilgilendirmek anlamında sunulan te levizyon haberlerini halkı hem bilgilendirmek hem de eğlendirmek anlayışı içinde hazırlayıp sunar olmuşlardır, işte bu amaçla çalışmanın üçüncü bölümünde ül kemizde yayın yapan özel televizyon kuruluşlarından Kanal D, ATV, Show TV ve NTV kanallarının ana haber bültenleri tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenen on günlük süre içinde içerik çözümlemesine tabi tutulmuştur. Bu çözümlemeler den elde edilen bulgular, varsayımları desteklemektedir. Bunlara göre, haber kanalları geleneksel habercilik yöntemlerini uygulayarak ve kamusal açıdan ö- nemli sorunlar üzerinde durarak bilgilendirme işlevlerini büyük ölçüde yerine ge tirirken, diğer kanallar haberleri magazinleştirmekte ve böylece kendilerinden beklenen toplumsal sorumluluk anlayışından uzaklaşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
174 ABSTRACT This article is called“Tabloidization of Television News ”and it comprises of three sections. In the first section, historical development process of news is described and the concept of news, which is the core of this study, has been elaborated. Next, basic criteria for news preparation have been discussed. Building on these basic criteria, the properties of television journalism are examined. A distinction has been made between television and newspaper journalism in the first section. In addition to that, presentation of reality in television news has been examined. The subject has also been discussed within the theoretical framework of communication studies, namely within liberal pluralist approach and critical approach. In the second section of the article, in order to understand the fact of tabloidization of television news in an integrated manner, the basic relationship which has a crucial effect on this fact has been analyzed. After presenting the relationship between the jargon of television journalism and the discourse of tabloid journalism, gradual domination of tabloid journalism's language in television news has been introduced as a proposition. Moreover, the introduction of tabloid journalism to the television world through the process of its development has been described. Also, the tabloidization process of television news has been discussed via critical approach. In the final section of the article, the emergence of television in Turkey, its development through the years, emergence of private television stations at a later stage and changing face of television journalism due to this new fact have been described. Especially after private television stations' entrance to broadcasting, public broadcasting in general has been forced to a retreat and thus commercialization of broadcasting has affected television news adversly.175 Private television companies in pursuit of their commercial goals have transformed the underlying aim of the television news from simply informing public into informing and entertaining. In order to test this general proposition, a content analysis of main news bulletins of Kanal D, ATV, Show TV and NTV, which are among the privately owned television companies broadcasting in Turkey, has been conducted. Random sampling procedure has been used as the selection method of the news bulletins for a period of ten days. The data of the content analysis supported the hypotheses. According to these findings, the news channels, by using traditional news gathering methods and by covering important public issues, largely fulfill their information providing functions. However, other commercial channels mostly tabloidize the news and thus abondon their social responsibilities. ^^