Cezanın nitelikleri ve amaçları
  1. Tez No: 137499
  2. Yazar: EMEK BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
VII ÖZET“Cezama-, Nitelikleri ve Amaçları”ismini taşıyan çalışma; üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; cezanın tanımına, cezaya yöneltilen eleştirilere ve cezanın niteliklerine, ikinci bölümde ise; cezanın amaçlarına ilişkin kuramlara yer verilmiştir. Son bölümde de; cezanın amaçları konusu Türk Hukuku özelinde kısaca irdelenmeye çalışılmıştır.“Cezanın Tanımı ve Nitelikleri”ismini taşıyan birinci bölümde; cezanın tanımı, cezaya yöneltilen eleştiriler ve cezanın nitelikleri incelenmiştir. Tanım başlığında, değişik ceza tanımlarına yer verilmiştir. Cezaya yöneltilen eleştiriler başlığında ise; toplumsal savunma görüşüne ve bu görüşün cezaya yönelttiği eleştirilere yer verilmiştir. Cezanın nitelikleri başlığı altında, cezanın sekiz niteliğine değinilmiştir. Bu nitelikler; cezanın yasallığı, ceza sorumluluğunun bireyselliği, cezanın bireyselleştirilmesi, cezanın insan onuruyla bağdaşması, cezanın suçla orantılı olması, cezanın tamirinin ve geri alınmasının mümkün olması, cezalandırmada kusur ilkesi ve cezalandırmada eşitlik ilkesi şeklinde çalışmada yer almıştır. Nitelikler de; kendileriyle ilişkili alt başlıklara ayrılarak işlenmiştir. Bu alt başlıklar tarihçeyi, gelişimi ve konunun içeriğine uygun diğer başlıkları kapsamaktadır.“Cezanın Amaçları”başlığını taşıyan ikinci bölüm; cezanın zorunlu olup olmadığına ilişkin bir tartışmayla başlamaktadır. Ardından; cezanın amaçları konusu kuramlarla işlenmeye çalışılmıştır. Cezanın amacına ilişkin kuramlar; mutlak kuramlar, nispi kuramlar ve karma kuramlar şeklinde sınıflandırılarak ele alınmıştır. Mutlak kuramlar; kefaret (ödetme) ve adalet kuramı başlıklarıyla irdelenmiştir. Çalışmada yer verilen kuramlar; kuramın açıklanması, kuramı savunanların görüşleri ve kuramlara yöneltilen eleştiriler başlıkları altında işlenmiştir. Nispi kuramlarda ise; özel önleme ve genel önleme kuramlarına yer verilmiştir. Son olarak da; karma kurama değinilmiştir. Üçüncü bölüm;“Türk Hukuku' nda Cezanın Amaçlan”başlığını taşımaktadır. Bu son bölümde; cezanın amaçları konusu yasal düzenlemeler, mahkeme kararları ve öğretideki görüşler doğrultusunda kısaca irdelenemeye çalışılmıştır.VIII Sonuç bölümünde; cezanın niteliklerine ilişkin ilkelerin ve cezanın amaçlarına ilişkin kuramların öznel bir değerlendirmesi yapılmış ve kişisel görüşüm belirtilmiştir. Cezanın amacına ilişkin kişisel görüşüm; cezanın suçluyu dışlaması ya da suçluya tedavi edilecek hasta gözüyle bakması değil; suçlunun toplumsal yaşamla bağını tekrar kurması ve topluma uyumunu sağlaması yönündedir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT This thesis is entitled“The Aims and Principles of Punishment”which consists, three chapter. This study dissucesses definition, principles and critiques of the punishment in the fisrt chapter. In the second chapter, study analyzes the theories of punishment relating its aim. In the third chapter, I examine the aims of punishment in termes of Turkish criminal Law. The definition, critiquesand qualities of punishment are examined, in the first chapter entitled“The Principles Punishment”. I describe various definitions for punishment. Under the topic of critiques about punishment, I discuss the“theory of social defence”and its criticizm about punishment. Principles of punishment is discussed under the topic of“Principles of Punishment”. Some of criminal law principles, such as“no crime and punishment without law”(in order to avoid orbitrary accusation and punishment and to protect individual liberty), personal liability, personalization of penalty, punishment in accord with human dignity, proportionality, recoverability, no punishment without criminal intent and equality discussed in this chapter. In addition, I explain the history and the development of criminal law on this subject under the title of Principles of Punishment. İn the second chapter, this discuss whether the punishment is mandatory or not. Moreover, I analyse the aims of punishment. Theories about aims of punishment is classified under the topic of“absolute theorise”and“relative theories”. Absolute theories are examined under the topics of“atonement”and“absolute justice”. This theories are discussed under the topics of the“definition”,“supporters”and“critiques”. Relative theories discussed under the four topics“private deferrence”,“general deferrence”. Thirth chapter is enitled to“The Aims of Punishment in Turkish Law System”. İn this chapter, the aims of penalty is briefly examined in accordance with, jurisprudance and doctrine. İn conclusion, I give my point of view about the aims of punishment. In my opinion, about punishment neither outcast criminal from public nor treat him/her as a »SSSSpatient. The punishment grants opportunities about renewing of social contact and social rehabilitation for the criminal.