Türk Ceza Kanununda uyuşturucu ve uyarıcı madde suçlarında etkin pişmanlık
Effective remorse provisions for drug and stimulant substances crimes in the Turkish Penal Code
- Tez No: 837100
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türk Ceza Kanunu'nda uyuşturucu ve uyarıcı madde suçları için düzenlenmiş olan etkin pişmanlık hükümlerini değerlendirmeye alan bu tez çalışması, ilk önce suç teorilerini irdelemiştir. Suçun ne olduğunu, hangi unsurlardan oluştuğunun değerlendirilmesinin ardından cezanın amacı, nitelikleri ve Türk Ceza Kanunu'na faile verilecek cezanın hangi norm ve usullere uyularak verildiği anlatılmıştır. Suçun failin iradesi dışındaki sebepler nedeniyle tamamlanamaması ile gündeme gelen teşebbüs kurumu, şartları ve cezalandırılmasını açıklayan teoriler izah edilmiştir. Bu kurumlara ve onlara ilişkin teoriler ele alınırken hem yabancı hukukçular, kriminologların görüşleri hem de Türk hukukçuların görüşleri kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Etkin pişmanlık ile benzerlik gösteren bir kurum olan gönüllü vazgeçme ve onun cezalandırılmama nedenlerini açıklayan teorilerin anlatılmasının ardından, gönüllü vazgeçmenin oluşabilmesi için aranan şartlar anlatılmıştır. Gönüllü vazgeçme kurumunun ardından etkin pişmanlık ele alınmıştır. Etkin pişmanlık kurumunun hukuki niteliği ve gönüllü vazgeçmeden farkları karşılaştırılmasının ardından unsurları ele alınmıştır. Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş olan etkin pişmanlık hükümlerinin örneklerinin verilmesinin ardından bu hükümlerin Ceza Muhakemesine etkisi ele alınmıştır. Ceza muhakemesinin farklı aşamalarındaki etkilerinin değerlendirilmesinin ardından Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarına ilişkin olarak 192. maddede düzenlenmiş olan etkin pişmanlık hükümleri ele alınmıştır. Bu hükümlerin amaçları, uygulama şartları ve sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından konulara ilişkin genel bir değerlendirme yapılmış ve şahsi görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the effective remorse provisions regulated for drug and stimulant crimes in the Turkish Penal Code begins with the examination of theories of crime. After evaluating what crime is and what elements it consists of, the purpose of the punishment, its characteristics and the norms and procedures to be given to the perpetrator according to the Turkish Penal Code are elucidated. When the crime could not be completed due to reasons beyond the will of the perpetrator, attempt comes to fore. Attempt, its conditions and the theories that explain the need for punishment for it are explained. While discussing these institutions and the theories related to them, the views of foreign lawyers, criminologists and the views of Turkish lawyers are compared and evaluated accordingly to the matter. Following the explaining the theories of voluntary abandonment, which is an institution similar to effective remorse, and the reasons for not punishing it, the conditions required for voluntary abandonment to occur are explained. Effective remorse is discussed post analyzing voluntary abandonment institution. Later the legal characteristics of the effective remorse are compared, its differences from voluntary abandonment and its elements are discussed. Examples of effective remorse provisions that are regulated in the Turkish Penal Code are given and later the effect of these provisions on Criminal Procedure is discussed. After evaluating the effects at different stages of the criminal procedure, the provisions of effective remorse regulated in Article 192 regarding the crimes of drugs or stimulants regulated in the Turkish Penal Code are discussed. After the evaluating the purposes, application conditions and results of these provisions, a general evaluation is made on the subjects and personal opinions are given.