Limited şirketlerde müdürler
Directors in limited liability companies
  1. Tez No: 137500
  2. Yazar: BEKİR ASRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bir sermaye şirketi olan limited şirketlerin temsili ve idaresi müdürler tarafından gerçekleştirilmektedir. Müdürlerle ilgili kanunda hüküm bulunmayan hallerde anonim şirketlerdeki yönetim kuruluna ilişkin hükümler uygulanacaktır. Müdürler genel kurul karan veya anasözleşme ile atanabileceği gibi yasa gereği de bu sıfatı kazanabilirler. Şirket müdürü gerçek ve tüzel kişiler arasından seçilebilir. Müdür ile şirket arasındaki ilişki ticari mümessillik ilişkisi olup, görev sürelerinin üç yıl olduğu kabul edilmektedir. Şirketi bir veya birden fazla müdür yönetebilir. Müdürler, şirketi yönetirken şirket maksat ve konusuna göre sadece mutad işlemleri yapabilirler. Fevkalade işlemleri tek başlarına yapamazlar. Müdürler, şirketin yasal temsilcileri olduğundan şirket maksat ve konusuna dahil olmak kaydıyla kanunlarda belirtilen görevleri şirket adma yapmaya ve şirket unvanım kullanmaya yetkilidirler. Müdürlerin temsil yetkisi ancak yer itibariyle ve birlikte temsil kaydıyla sınırlanabilir. Müdürler kanunda belirtilen görevlerini yerine getirirken, basiretli davranma ve rekabet yasağına uyma yükümlülüğü gibi yükümlülükleri bulunmaktadır. Yükümlülüklere uyulmaması ve görevlerinin gereği gibi yerine getirilmemesi halinde müdürler sorumlu olacaklardır. Şprurnhıluk., neticesinde açılacak davalarda, şirket, ortaklar, üçüncü kişiler, şirket alacaklıları, iflas idaresi ve tasfiye kurulu davacı sıfatım haiz olacaktır. Müdürler, kusursuz olduklarının ispatı veya şartları bulunduğu takdirde şirket genel kurulunun ibra kararı veyahut da zamanaşımı ile sorumluluktan kurtulabileceklerdir. Sorumluluk davasında şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemeleri görevlidir. Müdürlük, sıfatı, şirketin sicilden terkini, şirket süresinin sona ermesi, müdürün ölümü, iflas etmesi, kısıtlılık, ağır hapis veya yüz kızartıcı bir suçtan mahkum olması, ortaklık sıfatım kaybetmesi, görev süresinin sona ermesi, istifa, azil ve anasözleşmede öngörülen sebeplerle sona erecektir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Representation and management of limited liability companies, a capital company, is carried out by directors. The provisions concerning the board of directors in corporations will be applied in cases in which there are no provisions in the law regarding directors. As directors may be appointed by a resolution of the general shareholders assembly or company charter, they may gain that title as required by the law. A company director may be appointed from among real or legal entities. The relationship between a director and a company is a relationship of commercial representation; and it is recognized that their term of office is three years. One or more directors may manage a company. Directors may only perform usual tasks according to a company's purpose and subject while managing a company. They may not perform unusual tasks by themselves. Since directors are legal representatives of a company, provided that they are included in a company's purpose and subject, they are authorized to perform the duties indicated in the laws on behalf of a company and to use a company's title. Directors power of representation may only be limited by location and on condition of joint representation. Directors, while performing the duties indicated in the law,have obligations, such as the obligation for acting cautiously and complying with the ban on competing. In case of not fulfilling obligations and not performing duties required, directors will be liable. In lawsuits to be filed as a result of liability, a company, shareholders, third parties, a company's creditors, the bankruptcy office and the liquidation committee will have the title of plaintiff. Directors may escape from liability upon proving that they are not fault, or in case the circumstances for it exist, by resolutuion of acquittal by the general shareholders assembly or by prescription. The Courts of Commerce of Firs Instance located at the place where the company head office is located possess jurisdiction for a liability lawsuit. The title of director will end due to removal of a company from the register, ending of the term of a company, a director's death, bankruptcy, legal restriction, heavy prison term or being sentenced due to an embarrassing crime, losing the title of partner, term of office ending, resignation, removal and the reasons stipulated in a company charter. VII