Copyright in artistic activities case in Turkey and implementations in European Union
Sanatçı telif hakları
- Tez No: 137540
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; telif haklarının kavram ve içeriği, telif haklan kapsamındaki eser sahiplerinin bundan nasıl etkilendikleri ve Avrupa Birliği ve Türkiye'de yürürlükte bulunan kanunların uyumlaştırılması konularında bilgi vermeye yöneliktir. Fikri mülkiyet haklarından biri olan telif hakka konusuna girmeden önce, dünyada fikri mülkiyet kavramının nasıl geliştiğinden ve uluslararası alanda ne durumdan olduğundan bahsedilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; telif haklarıyla ilgili tarihsel bir gelişim sunulmakta, tanımı, kimlerin eser sahibi olabileceği belirtilmektedir. Telif hakkının tamım yapılırken; farklı hukuk sistemlerinde ne şekilde ele alındığı, oluşabilmesi için hangi şartlara sahip olması gerektiği, kimlerin bu haktan yararlanabilecek şekilde eser sahibi olacağına dair detaylı bilgiler vardır. Çalışmanın ikinci bölümü; eser saMbinin haklan ve ilgili haklara dairdir. Eser saMbinin kendi yarattığı eserlerden elde ettiği ekonomik (çoğaltma, uyarlama, dağıtım, temsil, yayınlama haklan) ve moral haklar ve ilgili haklardan (eseri icra edenler, yapımcılar, yayınlayanlann haklan) detaylı olarak bahsedilmektedir. Eser sahibi ve ilgili hak sahiplerinin; haklarına yapılan ihlaller ve bunlara istisna oluşturabilecek haklı kullanımlara ilişkin şartlar ve eserler belirtilmiştir. Üçüncü bölüm; telif haklan kapsamında korunan eserleri incelemektedir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunmasına Dair Kamm'unun ve gelişmiş ülkelerdeki kapsamıyla; bu eserlerin tanımı yapılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de yaşanan sıkıntılardan bahsedilmiş ve eser sahibi ve komşu hakların korunmasına ilişkin yaşanmış örneklere de yer verilmiştir. VIDördüncü bölümde; telif haklarının korumasından bahsedilmektedir. Telif haklarını içeren sektörlerin ulaştığı ekonomik büyüklük gözönünde bulundurularak, korumanın önemine değinilmiştir. Avrupa Birliği ve Türkiye'de; eserin koruma süresi, bu hakların uluslararası alanda hangi sözleşme, kararname, yönetmelik ve yasalarla koruma altına alındığına dair bilgiler vardır. Çalışmanın ek bölümünde; kullanıcıların yeni düzenlemelerden haberdar olmaları amacıyla, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunmasına Dair Kanun - 21 Şubat 2001 tarih ve 4630 sayılı düzenlemeleri de içerdiği şekliyle- tam metin olarak verilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The object of this study is to describe the concept of the copyright, its contents, the tenns of protection on behalf of authors and their related rights and the harmonization of Turkish Law on Intellectual and Artistic Works compared to European Union. In the beginning of the thesis, before discussing the copyright issue which is one of intellectual property rights besides trademark and patent, the