Panik bozukluğun diğer tıbbi hastalıklarla olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between panic disorder and other medical diseases
  1. Tez No: 658975
  2. Yazar: SELVA YAĞMUR ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Panik bozukluk, ani ve beklenmedik panik ataklarla kendini gösteren bir psikolojik bozukluktur. Panik atak sırasında terleme, titreme, ağız kuruluğu, şiddetli kalp çarpıntısı ve baş dönmesi gibi fiziksel belirtiler gözlenmektedir. Diğer yandan, bayılma, aklını yitirme ve ölme korkusunun yanında panik atağın gelmesinden dolayı oluşan beklenti anksiyetesi bozukluğun bilişsel boyutunu oluşturumaktadır. Panik bozukluk sosyal fobi, agorafobi, yaygın anksiyete bozukluğu gibi psikolojik bozukluklarla ilişkili olduğu gibi bazı tıbbi hastalıklarla da ilişkili olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı panik bozukluğun diğer tıbbi hastalıklarla olan ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla yapılan çalışmaya 50 kadın ve 50 erkek olmak üzere panik bozukluğu tanısı olan ve bu tanıya ek olaraktan herhangibir tıbbi hastalığa sahip olan 100 kişi katılmıştır. Katılımcılara içerisinde Sosyodemografik Veri Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Panik Bozukluk Şiddet Ölçeği, Panik Agorafobi Ölçeği Hasta Anketi ve Panik Atak Belirti Tarama Listesi'nin bulunduğu anket formu uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda 41 yaş ve üstü katılımcılar ile ebeveyn vefatı yaşayan katılımcıların anksiyete ve panik bozukluk puan ortalamalarının anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Anksiyete ve panik bozukluk arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kardiyovasküler ve akciğer hastalığı olan katılımcıların panik bozukluk puan ortalamalarının anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre panik bozukluğun bazı tıbbi hastalıklar ile ilişkisi bulunduğu söylenebilir. Bu ilişki özellikle panik atak semptomlarının etkilediği beden fizyolojisinde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Panic disorder is a psychological disorder characterized by sudden and unexpected panic attacks. Physical symptoms such as sweating, chills, dry mouth, severe heart palpitations and dizziness are observed during panic attacks. On the other hand, expectation anxiety caused by panic attacks as well as fainting, loss of mind and fear of death constitute the cognitive dimension of the disorder. Panic disorder is associated with psychological disorders such as social phobia, agoraphobia, generalized anxiety disorder and may be associated with some medical diseases. The aim of this study was to investigate the relationship between panic disorder and other medical diseases. For this purpose, 100 people, 50 women and 50 men, participated in the study. A questionnaire including Sociodemographic Data Form, Beck Anxiety Scale, Panic Disorder Severity Scale, Panic Agoraphobia Scale Patient Questionnaire and Panic Attack Symptom Check List were administered to the participants. As a result of the analyzes, it was seen that the mean scores of anxiety and panic disorder scores of the participants aged 41 and over and those who had parental death were significantly higher. A significant relationship was found between anxiety and panic disorder. The mean score of panic disorder was found to be significantly higher in participants with cardiovascular and lung disease. According to these results, it can be said that panic disorder is associated with some medical diseases. This relationship is especially observed in body physiology which is affected by panic attack symptoms.