Agorafobili ve agorafobisiz panik bozukluk hastalarının çocukluk çağı travmaları ve şizotipal kişilik özellikleri yönünden karşılaştırılması
Comparison childhood trauma and schizotypal personality traits of the patients diagnosed withpanic disorder with or without agoraphobia
- Tez No: 653548
- Danışmanlar: PROF. LEVENT SEVİNÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç ve hipotez:Biz bu çalışmada agorafobisi olan ve olmayan PB hastalarında ÇÇT ve şizotipal kişilik özelliklerinin karşılaştırmasını yapmanın yanı sıra agorafobi ve PB şiddetiyle olan ilişkisini de incelemeyi amaçladık. Çalışmanın hipotezi; ÇÇT ve şizotipal kişilik özellikleri PB'nin klinik yönden şiddetini arttırabilir ve ÇÇT ve şizotipal kişilik özellikleri agorafobisi olan PB hastalarında daha sık görülür şeklindedir. Yöntem: Araştırma, kesitsel-analitik bir çalışmadır. Araştırma verilerinin toplanması Ekim 2019-Temmuz 2020 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi araştırmaya katılımcı alma döneminde polikliniğe başvuran tüm PB hastalarıdır. Araştırmaya 32 agorafobili PB, 43agorafobisiz PB olmak üzere toplam 75 hasta alınmıştır. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, DSM-IV Eksen Tanıları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Ölçeği (SCID-I), DSM-III-R Eksen II Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-II)'nin A küme modülü, Panik Agorafobi Ölçeği Hasta ve Gözleme Anketi, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Şizotipal Kişilik Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği uygulanmıştır. Tip-1 hata düzeyi %5 alınmıştır. Bulgular:Agorafobili ve agorafobisiz PB hastalarının sosyodemografik karşılaştırmasında; medeni durum ve yaşamboyu travma öyküsü dışında anlamlı fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: We aimed to compare childhood trauma (CT) and schizotypal personality traits (SPT) of the patients diagnosed with panic disorder (PD) with or without agoraphobia, and also to show the correlation with agoraphobia and PD severity. The hypotheses of this study are CT and SPT could increase PD severity clinically and, the SPT is more common in the patients diagnosed with PD with agoraphobia. Method: This design of the research is cross-sectional-analytical. The data collected between October 2019 and July 2020 in the psychiatry outpatient clinic of Aydın Adnan Menderes University Research Hospital. The sample of this research is the patients diagnosed with PD who applied outpatients clinic between October 2019 and July 2020. A total of 75 patients (panic disorder with agoraphobia (n=32) and, panic disorder without agoraphobia (n=43)) were included in the study. Sociodemographic Data Form, Structured Clinical Interview for DSM-IV-Patient Edition (SCID-I), A Cluster Module of Structured Clinical Interview for DSM-III-R Axis II Disorders, Panic and Agoraphobia Scale, Childhood Trauma Questionnaire, Schizotypal Personality Scale, Hamilton Depression Rating Scale, Hamilton Anxiety Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale, and Yale-Brown Obsession Compulsion Scale were applied to all participants. Type-1 error level was taken 5%. Results: Comparison of sociodemographic variables between PD with or without agoraphobia groups; there were no statistical differences except marital status and lifetime trauma history.