Nervus facialis intra ve extraparotideal dağılım varyasyonlarında klasik sınıflamaya bir örnek ve bir yorum
  1. Tez No: 13755
  2. Yazar: AHMET USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
28 ÖZET Parotis Gland tümörlerinde başarılı cerrahi girişim, tümörün tam extirpasyonu kadar fasyal sinirin tanınması ve korunmasını da gerektirir. SMAS ve subSNAS preparasyonunun günden güne popüler olduğu yüz germe ( face-lift ) girişimlerinde ve yine çeşitli nedenlere ( travma v.b. ) bağlı olarak gereken rekonstrüksi yon! arda eksiksiz anatomik dataların edinilmesinin gerekliliği tartışılmazdır. Diseksiyonu yapılan 32 kadavra yarı yüzünde fasyal sinirin intraparotid ve ekstraparotid patternleri çizildi. Oldukça karmaşık olan görünümlerine rağmen sinirin dağılım varyasyonları 4 ana grupta toplandı. Tip I, II ve III de grup! ama buccal dalın orijinini aldığı yere göre yapıldı. Hiçbir gruba sokulamayan ve birbirlerine de benzemeyen 3 farklı örnekle Tip IV oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
29 SUMMARY Successful surgical intervention in parotid gland tumors requires identifing and preserving the facial nerve as well as the complete extirpation of the tumor. It is obvious that complete anatomic data ought to be obtained in order to be able to perform the SMAS and subSMAS preparation in popular face-lifting operations and reconstructive surgical procedures due to trauma and other reasons. The intra and extraparotid patterns of facial nerves of the 32 cadaver half -heads were drawn. The distributions variations were divided into four groups. The groups I, II, and III were defined according to the origin of the buccal branch. Three specimens which did not resemble each other and which could not be grouped in any category, were classified as the fourth group.