Türkiye'de polis kimliğinin oluşumunda eğitimin rolü
- Tez No: 137582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
02.OZET İnsanların çeşitli gereksinimleri nedeni ile toplu halde yaşadıkları, yani bir kültür oluşturdukları her yer ve zamanda, kişi olarak da, toplum olarak da bir kimlikleri olmuştur. Kişinin toplum içerisinde kendisini algılaması olarak tanımlanan kimlik bireyin sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile ait olduğu toplumdan başka yeni kişi ve toplumlar ile tanışıp ilişkiye girmesinin ardından farklılık şuuru ile oluşmuştur. Doğumundan itibaren biyolojik olarak birtakım yetenekler kazanan insan, bu yetenekleri sayesinde üyesi olduğu toplumun sosyal, ekonomik, kültürel dinamizmini özümseyerek bir kişilik kazanır, diğer toplum ve gruplar ile tanışmasının ardından kendisinin farklılığını anlar ve özdeşleştiği kimlik ile hayatını idame eder. Kişinin kimlik oluşumunda ortak tarih, dil, din asli unsuru teşkil eder. Ancak, hangi kültürden gelirse gelsin ortak bir amaç için bir araya gelen toplulukların amaçlan doğrultusunda faaliyet yürütürken, kendi öz kültürlerinden kısa süre de olsa sıyrılarak ayrı bir kimlik oluşturdukları görülmektedir; mesleki kimlik buna en önemli örnektir. Polis kimliğinin oluşumuna eğitimin-etkisi tartışılamazken, yapılan araştırmalarımız kimlik oluşumunda eğitim unsurunun temel belirleyici olmadığını ve dışsal faktörlerin mesleki kimliğin oluşumunda daha etkin olduğunu bize göstermiştir. Polis kimliğinin şekillenmesinde, hizmet öncesi çok farklı kimliğe sahip meslek mensuplarına verilen eğitim ile ortak bir kimlik oluşturması amaçlanırken, meslek hayatında yaşanan tecrübeler, mesleği diğer meslek gruplarından ayrı kılan özellikleri, ekonomik ve sosyal yapı, kimlik şekillenmesinde eğitimin etkisini azaltmıştır.“Her kültür, yaşadığı tecrübeyi isimleştirir ve kavramlaştırır”kurak burada doğruluğunu bütün açıklığı ile ortaya koyarak, polis kimliğinin oluşumunda eğitimden çok dışsal faktörlerin ve yaşanan ortak tecrübenin kimlik oluşumunda etkin olduğunu bize göstermiştir. VI
Özet (Çeviri)
03.SUMMARY In all the places and time, where the people live altogether because of thedir needs, in other words, create the culture, their indentities are formed both personally and socially. The identity which is defined as a persons' s perception of himself in the society, is formed with the perception of difference, which comes after a person's meeting with new people and societies and having relations with them for the aim of solving numerous needs problems. The human who gains some biological abilities since his birth, owing to those abilities, gains a character by observing the cultural economic and social dynamism of the society which he belongs to, and understand his difference after introducing to other societies and groups and later on take care of his life with this identity he is socialized with. The common history, language, religon are major factors in forming of one's identity. But, no matter from which culture the societies come from, the societies who come together with a cultures for short whiles form a different identities, while they carry out duties for their objectives; the occupational identies are the best examples of this then- individual identities. While the affects of education is not even argued to the formation of police identity, the researces that was made shows us that the education is not the single thing in formation of identities, and the outer factors are more determining in the formation of occupational identity. It was aimed that the police candidates who had pretty different indentities before the occupation, would form a common identity after the education. But the experiences which was lived in occupation which makes it different from the others, the economic and social structure reduced the effects of education in shapening of identity.“ Every culture names and the experiences which was lived”rule, proves its constituency in here, and shows us that in forming of police identity, the important factors are outer factors and the common lived experiences other than education. VH