İşçi sendikalarının Türk sosyal güvenlik sistemi ve sorunlarına bakışı
  1. Tez No: 137581
  2. Yazar: ERDAL YUNUS ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
02. Özet Türk sosyal güvenlik sistemi günümüzde geçmişten gelen ve giderek yığılan bir dizi olumsuzluğun ağırlaşan sıkıntılarını yaşamaktadır. Bu sıkıntılar zamanında gerekli önlemler alınmadığı ve bir çok yaşamsal konu üzerinde yeterince durulmadığı için günümüzde bir bunalıma dönüşmüş bulunmaktadır. Bu bunalımın ortasında ise diğer sosyal güvenlik kurumlan ile birlikte sosydsigortalar kurumu yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türk Sosyal Güvenlik Sistemi ve içinde bulunduğu sorunlara Jşçi_ sendikalarjuım bakışını ele almaktır. Özellikle 1999 sonrası yasal mevzuatta yapılan değişikliklere sendikaların ve diğer sosyal tarafların yaklaşımını tespit etmektir. Günümüzde sağlıklı bir zeminde kaliteli ve yaygın olarak verilemeyen sosyal güvenlik hizmetlerinin temini için yapılması gerekenlerin tespitine yöneliktir. Birinci bölüm, sendika ve sendikacılık kavramlarını tanıtmakta, Dünyada ve Türkiye'de sendikacılığın tarihsel gelişimini belirmektedir. îkinci bölüm, sosyal güvenlik kavramını tanıtmakta, Türkiye'de ve dünyada sosyal güvenliğin tarihsel gelişimi ile Türkiye'deki sosyal güvenlik kuruluşlarını tanıtmaktadır. Üçüncü bölüm, özellikle 1990'h yıllar sonrası yapılan, sosyal güvenlik yasal mevzuatındaki değişiklikler ve gelişmelere işçi sendikalarının bakışını ele almıştır. Dördüncü bölüm, Türk sosyal Güvenlik Sistemi ve sosyal güvenlik kuruluşlarının sorunlarını tespit etmektedir. Beşinci bölümde, Türk sosyal Güvenlik Sistemi sorunlarına işçi sendikaları ile diğer sosyal tarafların ve sjyjlj^jum^ ^^ örgütlerinin çözüm önerileri tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde çıkarılan sonuçlar hakkında, Sosyal Sigortalar Kurumu uzmanlarının ve işçi sendikalarının genel düşünceleri belirtilmiş ve bazı öneriler getirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, işçi sendikaları Türk Sosyal Güvenlik Sistemi 'nin içinde bulunduğu sorunlardan kurtulmasının çıkış noktasını, sosyal güvenlik kuruluşlarının mali ve idari bakımdan özerk bir yapıya kavuşması, devletin sosyal güvenliğin finansmanına doğrudan prim ödeyerek katkıda bulunması ve kayıtdışı istihdamın önlenerek kayıt altma alman çalışanların sendikal bir yapıya kavuşturulması olarak görmektedir. Çalışmada ayrıca, Türk Sosyal Güvenlik Sisteminde 1999 yılı sonrası yapılan yasal düzenlemelerde işçi sendikalarının görüş ve isteklerine çok fazla yer verilmediği tespit edilmiştir. Olumlu olarak nitelendirilebilecek işsizlik sigortası ve iş güvencesi yasal düzenlemeleri de çalışandan ziyade çalıştıranın lehine yapılandırılmıştır. X
Özet (Çeviri)
03. Summary Nowadays, Turkish Social Security System has incurred serious boredoms of serial negativity which come from the past and have gradually heaped up. As necessary precautions weren't taken in the past and it wasn't given stopped sufficient importance to many vital subjects, these boredoms have turned into crisis. Other social security institutions and social insurance Institutions are at the centre of this crisis. The objective of this study is to deal with Turkish Social Securty System and worker trade unions' view points towards its problems and what is more, to determine unions' and the other social parts' approach towards the amendments made on logal laws after 1999. This study aims at detecting the necessasry things to be made for the establisment of social security services which can not be given commonly and qualifiedly. The first section imtroduces the concepts of trade union and trade unionism and states historical development of trade unionism in Türkiye and the world. The second section introduces the concept of social security and social security institutions in Türkiye with the historical development of social security in Turkey and in the world. The third section reflects the view of worker trade unions on amendments and developments made on legal laws of social security. In the fourth section,Turkish Social Security System and the problems of social security institutions are examined. The fifth section established the solution offers of civil community organizations, the other social parts and worker trade unions to the problems of Turkish social security system. In the last section of the study, about the conclued results, the general opionions of social insurances institutions and worker trade union are stated and some offers suggestions are put forward. According to the data obtained in the study, worker trade unions think that the remedy for the recovery of Turkish social system is that social secuyrity institutions must reach an independent structure in terms of financial and administrative aspects, the goverment must participate in the finance of social security by paying premium and workers should be taken under the registration and join trade union structure by preventing unregistered employing. In addition, in the study it is found out that wishes and opinions of worker trade unions weren't given much importance too much in the aftermath of 1999 legal amendments. In the positive sense, unemployment insurance and legal organisation of work insurance have been structured in favor of employer rather than employee. XI