1824 nolu Trabzon Kadı sicili (transkripsiyon-değerlendirme)
The 1824 numbered Trabzon Kadı court record (transcription-evaluation)
  1. Tez No: 137593
  2. Yazar: ORHAN ZEREY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
02. Özet Tezimizin konusunu teşkil eden 1824 nolu Trabzon kadı sicili. 1010/1601-1045/1635 yılları arası mahkeme kayıtlarını ihtiva etmektedir. Kayıtların yoğun olduğu yıllar 1041/1631-1632 ile 1042/1632-1633 yıllarıdır. Sicilin başında genel olarak diğer sicillerde olduğu gibi narhlar vardır. Hadiseler kronolojik sırayla kaydedilmiş olup bazen kronolojiden uzaklaşıldığı da vakidir. Sicilin ortasında ve sonunda birarada olmak üzere merkez-taşra yazışmalarının örnekleri bulunmaktadır. Sicil kayıtlarının niteliği hakkında şunlar söylenebilir. Mahkeme kayıtları, hadiselerin teorisinden ziyade pratik ve yaşanmış taraflarını bizlere bildirmektedir. Dolayısıyla sicilde karşılaştığımız nikah, borç-alacak, boşanma, köle azadı, mülk alım ve satımı, ihtilaf ve vakıflarla ilgili birçok kayıtlar bize o günün gerçekleri hakkında bilgi vererek Osmanlı Devleti' nin kanunlara yaklaşımı ve uygulaması hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. İncelenen yıllarda Trabzon'da değişik etnik köken ve dini gruplardan insanların olması Osmanlı Devleti'nin bu gruplara karşı politikası hakkında da bilgi edinmemizi kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma ile 1824 nolu Trabzon kadı sicili araştırmacıların istifadesine sunulmaktadır. Sicildeki ham bilgiler değerlendirildiğinde ortaya çok önemli ve faydalı eserler çıkacağı umulmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary The 1 824 numbered Kadi Court Record of Trabzon consists of entries between the years of 1010/1601-1045/1635. At the begining of the examined court record the prices (narh) take place. The following entries traces a certain chronology. At the end of the court record there are samples of correspondences which happened between the central administration and the province of Trabzon. On the contents and quality of the entries we can further say this. The entries show us the application of the Ottoman laws not their theories. For that reason the entries of marriage, loan-credit, divorce, freeing a slave, property transfers give us the exact knowledge of what happened at that certain time. In addition to these, as Trabzon, in that particular time, consisted of different religious and ethnic origined people, the entries show us the Ottoman policy towards non-muslim subjects. In this study, 1824 numbered Trabzon Court Record is presented to the use of academicians in the hope that the row material would be used and help to compose original studies. VII