Empati ile beş faktör kişilik modeli arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship between empathy and five factor personality model
- Tez No: 137594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
02. Özet Bu araştırma empati ile beş faktör kişilik modeli arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada empati kavramı çok boyutlu ele alınmış ve fantazi, empatik ilgi, bakış açısı alma, kişisel stres yapılarının toplamı olarak değerlendirilmiştir. Empatik eğilimin farklı bir yönünü ele alan dört alt boyutu yordamada dışadönüklük, yumuşak başlılık, öz-denetim/sorumluluk, duygusal tutarsızlık ve gelişime açıklık üzerinde çalışılmıştır. Beş faktör kişilik modeli ve empati üzerinde farklı demografik değişkenlerin etkisi incelenmiştir. Bu çalışma KTÜ Fatih eğitim fakültesi, Fen-edebiyat fakültesi ve Mühendislik-mimarlık fakültesinden rastgele seçilen 464 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. 464 öğrencinin 253 (%54.5)'ü kız, 211 (%45.5)'i erkektir. Araştırma grubunu oluşturan öğrenciler üçüncü ve dördüncü sınıfta okumaktadır. Bu araştırma korelasyonel ve nedensel karşılaştırma yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri Kişiler Arası Tepkisellik Ölçeği (DAVIS, 1980) ve Beş Faktör Kişilik Ölçeği (SOMER ve diğ., 2001) ile toplanmıştır. Farklı demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik bir bilgi formu kullanılmıştır. Anketler gruplar halinde belli açıklamalardan sonra doldurulmuştur. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde Çok yönlü hiyerarşik regresyon analizi, varyans analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon teknikleri, t testi ve F testi kullanılmış ve tüm veriler.05 düzeyinde test edilmiştir. Araştırma bulguları empati ile beş faktör kişilik özellikleri arasında bir iüşkinin olduğunu ortaya koymuştur. Beş faktör kişilik özelliklerinin empatik eğilimi yordamadaki sonuçlan istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonuçlan empatinin bir kişilik değişkeni olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymuştur. Bunun yanında cinsiyet faktörünün kişilik özelliklerinde ve empati kurma eğiliminde farklılık oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Kızların Empati kurma eğiliminin erkeklerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Empati alt boyutlarından sadece fantazi üzerinde yüksek SED'in etkisinin olduğu göriürnüştür. Sonuçlar beşinci bölümde literatürle karşılaştırılarak değerlencürilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
03. Summary The present study examined the relationship between empathy and five factor personality model. In this research, empathy is defined as a multidimensional construct and is viewed as geştalt of fantasy, empathic concern, perspective taking and personal distress subscales. The four sub dimensions viewed a separate aspect of empathic disposition were examined with regard to extraversion, agreeableness, conscientiousness, emotional unstability and openness to experience. Influence of different demographic variables on the five factor model and empathy also were examined. The research was realized on a random selection of 464 college students from the College of Fatih Education, the College of Arts- Sciences and the College of Engineering- Architecture. Data of research were collected with Interpersonal Reactivity Index (DAVIS, 1980) and Five Factor Personality Inventory (SOMER ve dig., 2001). Different demographic variables were collected with information form. Correlational and causal comparison methods were used in this research. 464 students' responses were found to be suitable for statistical analysis. Regression analyses and analyses of variance and pearson product- moment correlation methods were used in this research. The results revealed a significant relationship between empathy and five factor personality traits. Empathy is related to five factor model. Personality traits significantly influenced empathic disposition. Agreeableness, conscientiousness, emotional unstability and openness to experience were found to be consistently related to empathy. The relationship between extraversion and empathy was not found to be significant. However, the result indicated a meaningful relationship between empathy and perspective taking and personal distress sub measures. Females exhibited more empathic disposition than males. The results are discussed in the light of previous research with future research directions and implications. vm