Holding şirket mali tablolarının Türkiye muhasebe standardı (TMS) -5 ve uluslararası muhasebe standardı (IAS) -27 açısından incelenmesi ve bir uygulama
Examnining of holdings financial statement in terms of Turkish accounting standard (TMS) -5 and international accounting standard (IAS) - 27 and an application
  1. Tez No: 137597
  2. Yazar: ADEM OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Dünyada her alanda ortaya çıkan yoğun rekabet^ şirketler arasında da kendini göstermiştir. Şirketlerin birbirleriyle olan rekabetlerinde başarılı olabilmeleri için her alanda güçlü bir yapıya sahip olmaları gerekir. Şirketlerin güçlü bir yapıya sahip olmalarının yollarından birisi büyümgdir. Şirketlerin büyüme seçeneklerinden en önemlisi ise holdingleşmedir. Her şirkette olduğu gibi holdinglerin de gerek yakın gerekse uzak çevresiyle ilişkileri vardır. Holding şirketler kendileriyle ilgili olan yakın ve uzak çevresine mali ve iktisadi durundan hakkında bilgi sunma ihtiyacı duyarlar. Diğer taraftan, holdinglerle ilgili olan ortaklar, borç verenler, devlet vb. kişi ve kuruluşların da ilgili oldukları holdingin mali ve iktisadi yapısı hakkında bilgi sahibi olama ihtiyaçları vardır. Şirketlerin mali ve iktisadi durumunu gösteren tablolar mali tablolardır. Holdinglerin iktisadi ve mali durumu hakkındaki bilgileri sundukları tablolar da konsolide mali tablolardır. Holdinglerin, konsolide mali tablolar yardımıyla gerek yerli gerekse yabancı ilgililere doğru, tarafsız ve yeterli bilgiler sunabilmesi için, konsolide mali tabloların yerli ve uluslar arası muhasebe standartlarına uygun olarak hazırlanması gerekir. Bu çalışmanın amacı, konsolide mali tablolarla ilgili olan TMS-5, SPK Tebliği ve IAS - 27 standartlarının karşılaştırarak farklarını ortaya koymak ve TMS-5 'İn uygulamasını açıklamaktır. Bu amaçla da, çalışmanın birinci bölümünde holdingler hakkında bilgiler verilmiş, ikinci bölümünde, konsolidasvona ilişkin işlemler standartlar açısından incelenmiş ve çalışmanın üçüncü bölümünde de SAFİR HOLDİNG A.Ş. adı ile anılan sanal bir şirketler topluluğunun temel mali tabloları esas alınarak TMS-5'e göre konsolidasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world, as all places, competition indicates itself among the companies. Companies have to have a strong structure over places in order to be successful at the competition among the companies. One way of the having strong structure for companies is growth. The most important choice of the growth for companies is to be holding company. As all companies, the holdings have relations with both near and far environment. Holdings see the necessity to inform their related near and far environment with their financial and economic situations. On the other hand, some institions such as partners, land holders, creditors, state and so on, needs to have information about holdings' financial and economic situations. The statements which indicates the financial and economic situations of companies are financial statement. The statements is which holdings present their financial and economic situations are consolidated financial statements. In order to present correct, objective and adequate informations in their consolidated financial statements, holdings' consolidated financial statements should be prepared according to national and international financial standards. The aim of this study is; by comparing Turkish Accounting Standard (TMS) - 5, Communique of the Capital Market board of Turkey (SPK) and International Accounting standard (IAS) - 27 pointing out the differences among these. More over, this study will describe the application of Turkish Accounting Standard (TMS) - 5. According to this aim, in the fist part of the study, it is given information about holdings, in the second part, transactions related the consolidation is examined in the respect of standards, and in the third part, on these basis of the basic financial statements of an imaginative group of company called SAFİR HOLDING AS., it is consolidated according to Turkish Accounting Standard (TMS) - 5.