Kayıtdışı ekonominin Türkiye açısından incelenmesi
- Tez No: 137596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
02. Özet Kayıtdışı ekonomik faaliyetler genel olarak, bir ülkede resmi kayıtlara girmeyen, belgelendirilmeyen veya eksik belgelendirilen, devletin kontrolü dışında kalan yasak ve ahlak dışı faaliyetleri içermektedir. Kayıtdışı ekonomi, resmi (kayıtlı) ekonomiye paralel olarak mevcut olan bir ekonomidir. Ancak, resmi ekonomi küçüldükçe kayıtdışı ekonominin boyutları yükselmektedir. Bu bakımdan kayıtdışı ekonomi resmi ekonominin rakibi olarak görülmektedir. Bu çalışmada, kayıtdışı ekonominin, yaratmış olduğu kavram kargaşası yapılan tanımlarla giderilmeye çalışılarak, kayıtdışı ekonomiye neden olan faktörler ve bunların genel ekonomi, piyasalar ve bazı sektörler üzerinde yaratmış olduğu etkilerin boyutları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde kayıtdışı ekonominin literatürede kullanılan tanımlarına ve kapsamına değinilmiş, özellikleri, etkileri anlatışmış ve karapara ile ilişkisi ele alınarak incelenmiştir. İkinci bölümde, kayıtdışı ekonomiyi tahmin etmek için kullanılan dolaylı ve dolaysız ölçme teknikleri anlatılmış, gelişmiş ve az gelişmiş veya gelişmekte olan bazı ülkelerde kayıtdışı ekonominin boyutlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de kayıtdışı ekonomiye neden olan faktörlere, ekonominin türlerine, çeşitli sektörlerdeki kayıtdışı ekonominin boyutlarına ve gavrisafi milli hasılanın yüzdesi olarak boyutlarına yer verilmiştir. Son bölümde ise, genel bir değerlendirme yapılarak kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınması için alınabilecek önlemlere değinilmiştir. Türkiye'de kayıtdışı ekonominin en yoğun olduğu sektörlerin başmda tekstil, eğlence, tarım ve inşaat sektörlerinin geldiği sonucuna varılmaktadır. Bunun nedenini ise bu sektörlerden elde edilen gelirin daha çok eksik beyan edilmesi veya hiç beyan edilmemesinden kaynaklandığı görülmektedir. vn
Özet (Çeviri)
03. Summary Generally underground economic activity, which is include not official register, not prove by documentary evidence or missing prove by documentary evidece, except control of state forbidden and morals activities. Underground economics official (registered) it's economic is paralel present. But when official economic is rival to official economic. This state, underground economic, its create concept confusion so study is removing definition study, which is cause factor to underground economic and these general economic, market and some sector this study is to put forward what its effect. This result, its first study part, which is use in literature definition and to touch on scope underground economic, specially its explain effect and its connecting black money. Second part, underground economic to guess its use indirect and direct explain to measure technics. It's to touch on some state underground economic which is developed, undeveloped or some developing states. Third part, underground economic to cause factor in Turkey, kinds of economic, different sectors to underground economic dimension. It's give percentage dimension to gross nationale income. Last part, its make generally evaluation to underground economic is how to register and what is percuation. The most dense sector to underground economic and sector are texttile, amusement, agriculture, contraction sector in Turkey. This reason is this sector income is to declare missing or declare nothing. VIII