Holding şirketlerinin konsolide ve bireysel finansal tablolarının düzenlenme esaslarının TMS 27 ile uluslararası muhasebe standartları kapsamında incelenmesi ve uygulama çalışması
A research for holding corporations? consolidated and individual financial statements? preparation rules according to the TMS 27 and international accounting standarts and a case study
- Tez No: 228820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dünya üzerinde ekonomi alanında yaşanan hızlı gelişmelere ülkelerin ve işletmelerin adapte olabilmeleri, ancak bir takım yapısal değişikliklere maruz kalmalarıyla mümkün olabilmektedir. Sermayenin global dolaşımı, güçlü mali yapılara sahip çok uluslu şirketlerin ortaya çıkmasına neden olmuş, böylece rekabet de küresel bir boyut kazanmıştır. İşletmelerin çetin rekabet koşulları altında ayakta kalabilme çabaları, gerek birleşme, gerek satın alma, gerekse holdingleşme gibi büyüme stratejileri izlemelerine neden olmuştur.Holdingleşme, işletmelerin başka işletmelere yatırım yapmalarına, ortak olmalarına, yönetimlerini kontrol etmelerine ve böylece ekonomi içerisinde güçlü yapılarıyla yer almalarına olanak tanıyan bir büyüme şeklidir. Holding, şirketler grubudur. Grubun mali yapısının ne derece güçlü olduğunu belirleyebilmek ise, grup içerisindeki ayrı birer tüzel kişiliğe sahip işletmelerin tamamının finansal yapılarının analizi ile mümkün olabilir. Bu durum konsolidasyon işlemlerinin gerekliliğine dikkati çekmektedir.Grubun genel mali yapısı, ancak bireysel mali tabloların bir takım işlemlerden geçirilerek konsolide edilmeleri ve tek bir mali tablo halini almaları neticesinde ilgililer tarafından görülebilir. Bu bakımdan araştırma konumuzun temelini oluşturan konsolidasyon konusu, işletme sahipleri ve ortakları, sermaye piyasası yatırımcıları, çeşitli finans ve devlet kurumları gibi pek çok taraf açısından önem arz etmektedir.Holding şirketi bünyesinde hazırlanan konsolide tablolar, bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. Konsolidasyon sayesinde, holding bünyesinde yer alan grup şirketlerinin birbirleriyle olan ilişkileri ve sermaye yapılarının elimine edilerek, gerçek ticari ve finansal faaliyetleri belirlenir.Çalışmamız holding şirketlerinin konsolide ve bireysel finansal tablolarının düzenlenme esaslarını 27 Numaralı Türkiye Muhasebe Standardı ile uluslararası muhasebe standartları kapsamında incelemiş ve konuyla ilgili gerçek verilerden oluşan örnek bir uygulama ile konuya açıklık getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries and corporations can only be adapted to the economic development that can be seen all over the world, if they have some structural innovations. The multinational corporations with strong financial structures have appeared because of the global tranmission of capitals, and competition has become global. The efforts of the corporations that want to stand against the strict competition circumstances cause the appearences of the growth strategies like merger, purchasing or being holding.To become a holding is a growth strategy which let the corporations invest in other corporations, control their managements, and also let them take a part with their strong structure in the economy. The holding is the group of some corporations. In order to determine how strong the group?s financial structure, the financial structures of the corporations that are different from each other have to be analized. Our research pays attention to the necessity of the consolidation process.General financial structure of the group can be analyzed, if the individual financial tables are consolidated by some processes and are combined into one financial table. That?s why, the consolidation, that is the main subject for our research, is very important for owners and partners of the corporation, share market investors, various financial and government institutes.The consolidated tables, that are prepared by the holding corporation, exist because of people?s needs. By means of the consolidation, corporations? intragroup commercial and financial activities can be determined and their capital structures are eliminated.Our research examines the arrangement principles of the consolidated and individual financial tables of the holding companies within The 27th Turkish Accounting Standart and Internetional Accounting Standarts and clarifies the case with a sample which consists the real data.