Money and its use in the Ottoman Empire during the sixteenth and seventeenth centuries
On altıncı ve on yedinci yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nda para ve kullanımı
  1. Tez No: 137681
  2. Yazar: TOLGA AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu tez Osmanlı İmparatorluğu'nun para tarihini on altıncı ve on yedinci yüzyıllar için incelemeyi hedeflemektedir. Nümizmatik ve tarihsel kaynakların elverdiği ölçüde, Osmanlı para sisteminin geneli üzerinde yoğunlaşmanın yanı sıra, bölgeler ve Balkanlar'dan Kırım'a, Suriye'den Mısır'a, Körfez'den Mağrib'e kadar olan bölgeler arasındaki ilişkileri de incelemektedir. Söz konusu bölgeler, Batı Avrupa'dan Hint Okyanusu'na kadar çok çeşitli ticaret ve ödeme kalıplarının etkisi altında kalmıştır. Dolayısıyla, bu çalışma bölgesel gelişmelere ve küresel iktisadi kuvvetlere cevaben gelişen parasal düzenlemelerin karmaşıklığını ve çeşitliliğini vurgulamaktadır. Parasal tarihe bu bakış açısıyla yaklaşım, para talebinin, para arzının, ve nihai olarak da para kavramının doğasına yeni boyutlar katmaktadır. Bölgesel ve uluslar arası perspektiflere dayanan bu çalışma, para sisteminin mantığını ve on altıncı ve on yedinci yüzyıllardaki algılanışını incelemektedir. iv
Özet (Çeviri)
This dissertation is intended to examine the monetary past of the Ottoman Empire over the sixteenth and seventeenth centuries. To the extent made possible by the availability of sources, both from a numismatic and a historical perspective, it will focus on the whole of the Ottoman monetary system as much as on the individual parts and the linkages between them from the Balkans and Crimea through Syria, Egypt, and the Gulf to the Maghrib. These regions were drawn into very divergent patterns of trade and payments flows from Western Europe to the Indian Ocean. Besides, the political, administrative, and economic linkages between the centre and these regions varied enormously over time. The study will thus emphasize the complexity and heterogeneity of the monetary arrangements and their evolution in response to both local developments and global economic forces. Such a perspective on monetary history will offer new insights into the nature of the demand for money, the supply of money and the very concept of money. Based on these regional and international perspectives, it established the logic and perception of the monetary system. iii