From Russia to Turkey: An intellectual biography of Sadri Maksudi Arsal (1878-1957)
Rusya'dan Türkiye'ye: Sadri Maksudi Arsal (1878-1957)'ın entelektüel biyografisi
  1. Tez No: 137688
  2. Yazar: ALMAZ MİFTAHOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Uluslararası İlişkiler, Biography, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Sadri Maksudî Arsal (1878-1957)'ın entelektüel biyografisini oluşturmaktır. Bunu başarabilmek için çalışma iki ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm Sadri Maksudî' nin kronolojik olarak düzenlenmiş olan hayatını takdim etmektedir. Buradaki maksat Sadri Maksudî' nin hayatını, onun entelektüel gelişmesini ve faaliyetlerini, onun tarafından yaşanmış olan dönemler ve önemli gelişmeler ile birlikte açıklığa kavuşturmaktır. İkinci bölüm dört alt bölüme ayrılmış olup Sadri Maksudî' nin milliyetçilik, tarih, dil ve hukuk alanlarındaki fikirlerini tahlil etmektedir. Sadri Maksudî' nin milliyetçilik üzerine olan düşünceleri hem kendi başına hem tarihi ve günümüzdeki görüşlerle karşılaştırılarak incelenmiştir. Dil üzerine olan görüşleri Türkiye Cumhuriyeti' ndeki dil inkılâbı çerçevesinde incelenirken, tarih ve hukuk alanlarındaki kanaatleri bu alanlardaki inkılâplarla birlikte Sadri Maksudî' nin metodolojileri da göz önünde tutularak açıklığa kavuşturulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic aim of this study is to present an intellectual biography of Sadri Maksudî Arsal (1878-1957). To accomplish this task the present study is divided into two main parts. The first part presents an essential biography, presented in chronological order. Its object is to illuminate the life of Sadri Maksudî, his intellectual development and his activities by revealing his time as well as the major developments within them. The second part analyzes Sadri Maksudî' s views on a variety of matters and subjects, particularly nationalism, history, linguistics, and law, though he seems to also have come up with interesting ideas on other issues. Sadri Maksudî' s beliefs about nationalism are explored both on their own and by taking into consideration historical and contemporary analyses on the issue. While his thoughts on linguistics are analyzed via the framework of the linguistic reformation in the Republic of Turkey, his perspectives about history and law are basically analyzed in terms of the major developments in these areas and the methodologies used by Sadri Maksudî. in