The European knight and the American cowboy
Avrupa şövalyesi ve Amerikan kovboyu
- Tez No: 137715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BOŞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
KISA ÖZET CEM CEYHAN Nisan 2003 AVRUPA ŞÖVALYESİ VE AMERİKAN KOVBOYU Bu tez Türk ve Arap atçılığına vurgulamalar yaparak, Avrupa şövalyelisinin ve Amerikan kovboyunun orijinlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu bakımdan, at ve ata ait ekipmanlar, ve atla beraber Avrupa'ya ve daha sonralarıda Amerikan kıtasına taşınan kültürel aktarımlar kaçınılmaz bir şekilde incelenmektedir. Avrupa şövalyeliğinin Türklerden ve Araplardan yapmış oldukları adaptasyonları gösterdikten sonra bu askeri yapılanma, uygulanış biçimlerini göstermek açısından üç ana başlık altında çalışılmıştır: feodal şövalyelik, dinsel şövalyelik ve saray şövalyeliği. Aynı şey kovboyluğun Güney Amerika'daki İspanyol formu ve Anglo-Saksonların elinde almış olduğu şekli de ele alarak Amerikan kovboyluğuna da uygulanmıştır. Bu tez aynı zamanda, Avrupa şövalyeliğinin ve Amerikan kovboyluğunun büyük kitleler tarafından algılanagelen hali ile tarih içerisindeki gerçek kişiliklerini karşılaştırarak bunların asli tabiatlarını da araştırmaktadır. Dolayısıyla, bu tez esas olarak şövalyeliğin kökenlerinin ve şövalyelik kültürünün Türk ve Arap medeniyetlerinde aranması gerektiğini ifade etmenin yanı sıra bu kültürün ortaçağ Avrupasın'da geçirmiş olduğu değişiklikleri ele almakta, ve Amerikan kovboyunun Avrupa şövalyesinin, Amerikan kıtasındaki bir uzantısı olduğunu ortaya koyma amacını gütmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CEM CEYHAN April 2003 THE EUROPEAN KNIGHT AND THE AMERICAN COWBOY This thesis aims to track down the origins of the European knight and the American cowboy giving specific emphasis on Turkish and Arabian horsemanship. In this respect, horse and its equipments, and the wide variety of cultural transmissions via horse, which are of Turkish and Arabic origin, to Europe and, later, to the American continent are dealt with. Having shown the set of adoptions the European knighthood made from Turks and Arabs, this military institution is studied under three main topics; feudal knighthood, religious knighthood and courtly knighthood to reveal its style of application within each context. The same is applied to the American cowboying pinpointing his Hispanic form as it was in South America and the shape it took in Anglo-Saxon hands. The thesis also surveys the true nature of the European knight and the American cowboy contrasting their often favored form by mass populations with their true historical personages. The essence of the thesis holds that the origins of knighthood, and the culture that belongs to it, is to be searched entirely in Turkish and Arabian civilizations and also that the American cowboy is nothing but an extention of the European knighthood in the American continent.