Ortaçağ şövalye zırh ve aksesuarlarının plastik açıdan yorumu
The Plastic interpretation of the armour and accessories of medieval age knight
- Tez No: 132837
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. M. DOĞAN ÖZGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Avrupa' da Ortaçağ antikitenin sonu ve Rönensans'ın başlangıcı (V- XV yy.) olan döneme denk gelmektedir. Vasallıkla başlayan şövalyelik Avrupa kentlerinin oluşum sürecinden başlayarak, feodal rejimin yoğun olarak yaşandığı ülkelerde önemli bir yer tutmuştur. Şövalye, soyluluğunun değeri ve bu yaşam tarzının, toplum üzerindeki etkisi araştırılarak çalışma kapsamında ele alınmıştır. Savaşlarda kullanılan silahların gücünün ve çeşidinin artmasıyla birlikte, bu silahlara dayanıklı giysilerin geliştirilmesi bir zorunluluk olmuştur. Kıyafetlerin giderek sağlam zırhlara dönüşmesi de bu zorunluluğun sonucudur. Araştıma, iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda şövalyeliğin ve şövalye zırh ve aksesuarlarının tarihsel süreçteki gelişimi, ikinci kısımda ise esin kaynağı olarak seçilen nesnelerin, sanat objelerine dönüşümü yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
II! SUMMARY Medieval ages in Europe concurs to the period starting from the end of antiquity and ending with the beginning of Renaissance (V-XV cc.) Knighthood, begins with Vassal, has a vital importance in the countries that feodal regim was widely practiced since the begining of the formation process of European Cities. Knight, has been studied with concerning of value of his nobility and the effect of this life-style on society. Because of the increase of the quantity and stregnth of the weapons used in battles, the improvement in the durability of clothes, became a necessity. The transformation of clothing to the strong armors is a result of this necessity. This research is composed of two parts. In the first part, the development of knighthood and armor and accessories of a knight is studied; while the second part involves the objects choosen as sources of inspiration and their transformation to the art objects.