Rif'at and Gülşen-i Hurremi
Rıf'at ve Gülşen-i Hurremi (inceleme-Gülşen-i Hurremi ve Ayine-i Zafer çeviri metni)
- Tez No: 137719
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
11 ÖZET Biz bu çalışmamızda, 19. yy.da yaşamış olan Halil ibrahim Rıfat Bey'in“Gülşen-i Hurremi”ve“Âyine-i Zafer”adlı eserlerini, incelememize konu olarak seçtik. İncelememize konu olan bu eserlerden Gülşen-i Hürremi'nin iki nüshasını, Âyine-i Zafer'in ise bir nüshasını tesbit ettik. Gülşen-i Hürremi'nin bir nüshası Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi'nde, diğer nüsha ise İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde kayıtlıdır. Şairin Âyine-i Zafer adlı eseri ise Süleymaniye Kütüphanesi'nde kayıtlıdır. Üç bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde şairin yaşamış olduğu 19. yy Osmanlı Devleti'nin genel durumu ile bu dönemin edebiyatı hakkında bilgi verdikten sonra Türk Edebiyatı'ndaki sûrnamelerden bahsettik. İkinci bölümde ise Rıf at'ın hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verip Gülşen-i Hürremi'nin ve Âyine-i Zafer'in konu incelemesini yaptık. Bölümün sonunda, çalışmamız esnasında faydalandığımız kaynakları gösteren ayrıntılı bir bibliyografraya yer verdik. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Gülşen-i Hürremi'nin tenkidli metni ile Âyine-i Zafer'in transkripsiyonlu metnini verdik. Tezimizin son kısmım özel isimler indeksine ayırdık.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this thesis, we chose as the subject of study a detailed examination of the two works“Gülşen-i Hürremi”and“Âyine-i Zafer”by Halil İbrahim Rıfat Bey who is known to have lived in the 19th century. Copies of the two works which have been subject to study in the thesis were spotted; two copies for Gülşen-i Hürremi and one for Âyine-i Zafer. One copy of Gülşen-i Hürremi is registered in Yapı Kredi Sermet Çifter Research Library and the other copy is registered in Istanbul University Library. The poet's other work, Âyine-i Zafer is registered in Süleymaniye Public Library. In the first chapter of our thesis which totally consists of three chapters, we gave information on the overall state and the literary condition of the Ottoman Government through the 19th century the time when the poet lived; then we moved on to mention the“sûmame”s in Turkish Literature. In the second chapter, we initially gave information on Rif at's life and his literary stand, and then we went through thematic studies of Gülşen-i Hürremi and Âyine-i Zafer. In the last part of the second chapter, we prepared a detailed bibliography. In the third chapter of our work, we included a comparative text of Gülşen-i Hürremi and a transcribed text of Âyine-i Zafer. In the last chapter of the thesis, we prepared an index of proper names.