Post colonial literature of migration-hybridity, racial conflict and generation gap in Hanif Kureishi's the beddha of suburbia
Göçmenlikte sömürge sonrası edebiyatı-Hanif Kureishi'nin varoşların budasında hibridlik, ırkçılık ve nesil farkı
- Tez No: 137720
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
KISA ÖZET YUSUF İNCETAŞ MAYIS 2003 HANIF KUREISH'İN VAROŞLARIN BU D ASI' ADLI ESERİNDE SÖMÜRGECİLİK SONRASI GÖÇ EDEBİYATI- HİBRİDLİK, IRK ÇATIŞMALARI VE NESİLLER ARASI UÇURUM Bu tez çalışmasında daha önce kendilerini sömürmüş olan bir ülkeye yaşamaya gelen insanların hibridlik, nesil uçurumu ve ırkçılık gibi konularda yaşadıkları problemleri inceledim. Bunu yapmak için Hanif Kureishi'nin 'Varoşların Budası' isimli eserini kullandım çünkü bütün bunlar kitapta bolca yer alıyordu. Romanın kahramanı Karim Amir sürekli olarak bir kişilik arayışı ile karşı karşıya kalır ve maalesef iyi bir çözüm bulma konusunda çaresizdir. Sahip olduğu çifte kimlik kendisini ne doğduğu Britanya'ya ait kılar nede ten rengini paylaştığı Pakistanlılara. Dahası, topluma istese de bir türlü adapte olamaz çünkü içinde yaşadığı toplum kendisini özümsememektedir. O İngiltere denilen evdeki 'öteki'dir. Bunu, İngiliz kız arkadaşını ziyarete gittiyinde kızın babası tarafından sırf Pakistanlı diye köpeğin üzerine salınmasıyla bir kez daha hatırlar. Aynı zamanda aktörlük kariyeride iş arkadaşları ve patronunun ırkçı yaklaşımları sebebiyle gölgelenir. Akrabalarından oluşan bir dünyada hayatta kalmayı başarır, bunu ötesinde onu için bir yaşama imkanı yoktur. Evdeyse babasıyla aralarındaki nesil uçurumu babasının Hindistan'da doğup büyümüş olması ve olaylara muhafazakar bir pencereden bakmasından dolayı biraz daha genişler çünkü Karim batının normlarını benimsemiş liberal bir insandır. Sorularının hiçbiri yanıtlanmaz sadece şekil değiştirir. Sonunda, herşeyi olduğu gibi kabul etmeye karar verir ve umutlarını daha iyi yarınlara saklar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT YUSUF İNCETAŞ May 2003 POST COLONIAL LITERATURE OF MIGRATION - HYBRIDITY, RACIAL CONFLICT AND GENERATION GAP IN HANIF KUREISHI'S THE BUDDHA OF SUBURBIA' In this thesis I researched the elements of hybridity, racial conflict and generation gap among people who live in a country that formerly colonized them. In order to do this I used Hanif Kureishi's The Buddha of Suburbia' which consists all the above mentioned elements abundantly. The hero of the book is Karim Amir and he constantly searches for his identity. Unfortunately, he fails to find a happy solution for himself. His double identity makes him different both in Britain where he was born and among the Pakistanis he shares his skin color with. He does not feel in peace with himself. Moreover, he can't be integrated into the society because his environment doesn't want to absorb him. He is 'the other' member of the big house called England. This he is remembered when he visits his English girlfriend and her father lets the dog off at him just because he is a Pakistani. Also, his acting career is shadowed by the unfair racist treatment of his colleagues and boss. He survives in a world of relatives, further than that is not available for him. At home there are misunderstandings as his father had been brought up in India and still adopts the conservative cultural vision when dealing with things in daily life whereas Karim is Western minded and liberal. None of his questions are answered, only the questions change form. Eventually, he resolves to take in things as they exist and keeps his hopes for a better tomorrow. Generation Gap