Identity crisis and subjectivity of women in British migrant and German migrant literature
İngiliz göçmen ve Alman göçmen edebiyatında kadınların kimlik bunalımları ve öznelliği
  1. Tez No: 162429
  2. Yazar: EZGİ KUTLUBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Almanya'da yaşayan Türk kökenli yazarlar Renan Demirkan ve Emine Sevgi Özdamar ile, İngiltere'de yaşayan Pakistan kökenli Rukhsana Ahmad ve Hint kökenli Meera Syal'ın romanları, sömürgecilik ötesi teorisinin önde gelen akademisyenleri Homi Bhabha ve Gayatri Spivak'ın teorileri ve yaklaşımları kullanılarak incelenmiştir. İlk üç bölümde; uluslararası göç, göç teorileri ve uluslararası göç tarihi, cinsiyet ve göç konusuna da değinilerek incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Almanya'ya Türk Göçü ve İngiltere'ye Hint Göçü süreçleri, karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Bir sonraki bölüm, kültür, aidiyet ve kimlik konularını inceler. Altıncı bölümde, sömürgecilik ötesi teorisi analiz edilmiştir. Homi Bhabha ve Gayatri Spivak'ın teorileri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Son bölümde, Bhabha ve Spivak'ın teorileri, göçmen kadın yazarların eserlerine uygulanmıştır. Bu çalışmada, iki temel sav bulunmaktadır. Birinci aşamada, Emine Sevgi Özdamar' m Das Leben ist eine Karawanserei (Hayat Bir Kervansaray -1992) romanı ile Rukhsana Ahmad' in The Hope Chest (Çeyiz Sandığı- 1996) romanı, sömürgecilik ötesi feminist teori bağlamında incelenmiştir. Eserlerinde, kendi ülkelerinde yaşayan kadınların itaatkar, ezilmiş ve sessiz [temsiliyetsiz] konumlarını yansıtan bu göçmen yazarların romanlarına, Spivak'ın“subaltern”(altsınıf) kavramı uygulanmıştır. Bu çalışmanın ikinci aşamasında da, Homi Bhabha nın“Hybridity”(melezlik),“Mimicry”(taklitçilik) ve“Third Space”(Üçüncü Boyut) kavramları, Renan Demirkan'ın romanı Schwarzer Tee mit drei Stuck Zucker (Üç Şekerli Demli Çay- 1991) ve Meera Syal'ın Anita and Me (Anita ve Ben- 1996) romanında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: This study analyses the novels of four immigrant women writers; Turkish originated writers Emine Sevgi Özdamar and Renan Demirkan, who live in Germany, and Pakistani originated writer Rukhsana Ahmad and Indian originated Meera Syal, who live in Britain, by using the theories and the approaches of two leading figures of post-colonial theory; Homi Bhabha and Gayatri Spivak,. In first three chapters; international migration; its theories and historical development and its relationship with gender are studied. In the fourth chapter, the process of Turkish immigration to Germany and Indian immigration to Britain are explained in comparison with each other. The following chapter studies the concepts of culture, belonging and identity. In the sixth chapter, post-colonial theory is analysed. The main focus is on the theories of Homi Bhabha and Gayatri Spivak. In the final chapter, the theories of Bhabha and Spivak are employed to the novels of immigrant women writers. In this thesis, there are two main arguments. At the first stage, Emine Sevgi Özdamar' s novel Das Leben ist eine Karawanserei {Life is a Caravanserai -1992) and Rukhsana Ahmad' s novel The Hope Chest (1996) are studied in the context of post-colonial feminist theory. Gayatri Spivak' s“subaltern”notion is employed to the works of these immigrant writers, in which they have written about their own countries and reflected women's submissive, subordinate and voiceless [unrepresented] positions. In the second section of this study, Homi Bhabha' s concepts of“Hybridity”,“Mimicry ”and“Third Space”are applied to Renan Demirkan' s novel Schwarzer Tee mit drei Stuck Zucker {Black Tea with Three Lumps ofSugar-1991) and Meera Syal's Anita and Me (1996).