An analysis of foreign trade sector in Turkey: 1980-2002
Türk dış ticaret sektörünün incelenmesi: 1980-2002
- Tez No: 137723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
KISA ÖZET HARUN YÜKSEL AĞUSTOS 2003 TÜRK DIŞ TİCARET SEKTÖRÜNÜN İNCELENMESİ: 1980-2002 İlk bölümde, öncelikle Türkiye dış ticaretinin tarihsel kısa bir değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu aşamada Türkiye'nin ithalatı ve ihracatı ele alınarak, bunların gelişimi, milli gelirdeki payları, sectörel dağılımları ve ülke gruplarına göre dağılımları ayrı ayrı değerlendirilecektir. Bu bölümde, ikinci olarak Türkiye'nin Gümrük Birliği ve Avrupa Birliği kapsamında dış ticaretine ana hatlarıyla değinilecektir. Gümrük Birliği ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin ihrcatına ve ithalatına etkileri anlatılacaktır. İkinci bölüm tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bölümde 1980-2002 yılları araasmda Türkiye dış ticareti ekonometrik yöntemlerle analiz edilecektir. Bu çerçevede genel bir literatür taraması yapılarak ithalat ve ihracat fonksiyonları kurulacaktır. Bu fonksiyonlar çeşitli ekonometrik analizlerden geçilirerek sonuçlan ayrıntılı değerlendirilecektir. Bu bölümün bir diğer inceleme alam da kur dalgalanmasıdır. Kur dalgalanmalarının ihracatı ne şekilde etkilediği ekonometrik olarak incelenecektir. Kur dalgalanmalarının ticaret akışım engelleyip engellemediği bulunmaya çalışılacaktır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HARUN YÜKSEL AUGUST 2003 AN ANALYSIS OF FOREIGN TRADE SECTOR IN TURKEY: 1980-2002 In chapter 1, firstly a historical overview of Turkish foreign trade will be presented. In this stage, development of Turkey's exports and imports, their share in GNP, sectoral share and their share with respect to country groups will be briefly discussed. In this chapter, secondly, Turkish foreign trade will be investigated briefly in the context of Custom Union and European Union. The effects of the Custom Union and European Union on the Turkish exports and imports volumes will be discussed for the periods before and after the Custom Union Agreement. The second chapter is the main part of the thesis. First of all, foreign trade sector of Turkey will be analyzed econometrically for 1980-2002. After doing the literature review, a model that characterizes the export and import functions of Turkey will be constructed. The model will be tested econometrically and the results will be interpreted. Exchange rate volatility is another topic analyzed in this chapter. The relationship between exports and exchange rate volatility will be analyzed econometrically in this part of the thesis. VI