A Study of brand loyalty and its application in the jeans sector in Macedonia
Marka sadakati ve kot sektörünün Makedonya'da uygulanması
- Tez No: 137726
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
KISA ÖZET TURKER MIFTAR EKİM 2003 MARKA SADAKATİ VE KOT SEKTÖRÜNÜN MAKEDONYA DA UYGULANMASI Marka sadakati çok eski bir kavram olmasına rağmen bir çok akademisyen tarafından değişik şekillerde tanımlandı. Bu kavram hakkında hepsinin birleştiği nihai bir tanım yoktur. Bu konunun önemi daha fazla araştırma gereksinimi duymasıdır. Bu nedenden ötürü tez konusu olarak bu konuyu seçtim. Bu çalışmada marka sadakati kavramı hakkında teorik arka plan hazırlandı. Ek olarak, teorik bilgi ile gerçek durum arasında karşılaştırma yapabilmek için saha araştırması yapıldı. Bu çalışmada kot pantolon sektörü tercih edildi, çünkü bu sektörde yüksek düzeyde bir marka sadakati olduğuna inanılmaktadır. Bu çalışma, bu kavramın nihai tanımına katkıda bulunacağına ve marka sadakati göstergelerini belirleyecek bazı faktörlerin ortaya çıkmasında katkıda bulunacağına umulmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKER MIFTAR OCTOBER,2003 A STUDY OF BRAND LOYALTY AND 1ST APPLICATION IN THE JEANS SECTOR IN MACEDONIA Although it is relatively old concept the subject of brand loyalty has been defined differentiy by various scholars in the past. There is no consensus among them about the final definition of the concept. The importance of this subject requires further research. For this reason, I chose this subject for my thesis. In this study, theoretical background about the concept of brand loyalty is provided. In addition, research in the field is done in order to compare the theoretical information with the actual situation. In the study, jeans sector is selected since it is believed that there is a high level of brand loyalty with regard to this sector. It is hopeful that this study will contribute in determining the final definition of the concept and additionally point out some factors that could be indicators of brand loyalty. v»