Hatay Devleti Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen'in hayatı
This is the life of Tayfur Sökmen who was the president of Hatay Republic
  1. Tez No: 137728
  2. Yazar: MURAT IŞIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET HATAY DEVLETİ CUMHURBAŞKANI TAYFUR SÖKMEN'İN HAYATI IŞIKOĞLU, Murat Yüksek Lisans Tezi, Tarih Anabilim Dak Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Süleyman ÜNÜVAR Eylül, 2004, 130 sayfa Tayfur Sökmen tarihte kurulan 17. Türk Devleti olma özelliği taşıyan Hatay Devleti'nin ilk ve son Curnhurbaşkanıdır. Tayfur Sökmen, 1892'de Gaziantep'te doğmuştur. İlköğrenimini Kırıkhan'da tamamlayan Sökmen, çeşitli sebeplerden dolayı yüksek öğrerıimini yapamamıştır. Tayfur Sökmen I. Dünya Savaşı'na katılmış, cephe gerisinde hizmet vermiştir. Mondros Mütarekesi'nin ardından 1918'de İskenderun ve çevresinin Fransızlar tarafından işgal edilmesiyle direniş hareketini örgütlemeye başlamıştır. Hatay mücadelesinde ön saflarda yer alan Sökmen, Atatürk'ün uygun görmesiyle V. dönemde (1935) TBMM'ne katılmıştır. Hatay mücadelesinin silahlı döneminde olduğu gibi diplomasi döneminde de faaliyetlerini gördüğümüz Tayfur Sökmen, Milletler Cemiyeti'nin kararıyla 1938'de Hatay'da yapılan Millet Meclisi seçimlerinde Hatay Devleti Cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Bu görevi 01 Eylül 1938'den 23 Haziran 1939'da Hatay Millet Meclisi'nin aldığı kararla, Hatay Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne katılmasına kadar devam etmiştir. Hatay'ın Anavatana katılmasından sonra VI. VII. ve VIII. dönemlerde Antalya, DC. dönemde Hatay Milletvekili olarak TBMM'nde görev yapmıştır. 1969'da Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından Cumhuriyet Senatosu'na Senatör olarak atanmıştır. 1975'te sona eren bu görevinden sonra, daha önce yerleştiği istanbul'da 3 Mart 1980'de ölmüş, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THİS İS THE LİFE OF TAYFUR SÖKMEN WHO WAS THE PRESIDENT OF HATAY REPUBLIC IŞIKO?LU, Murat Masters Degree, The History Department Supervisor: Yrd Doç Süleyman ÜNÜVAR September, 2004, 130 pages Tayfur Sökmen was the first and the last president of Hatay Republic wich is the 17th Turkish republic in history. Tayfur Sökmen was born in Gaziantep in 1892 he was graudated from primary school but he couldn't continue his education because of personal reasons. He had entered the first world war and had foughd behind thr battle field. After Mondros pace teraity in 1918. İskenderun and around it aws held by force and Tayfur Sökmen started resisting in Hatay. Tayrfur Sökmen was entereed the Turkish Big National Parliemantary because of Atatürk' s decision in 1935 as 5th term Parliementerian. We had seen his succesful activities as Parliemantarian in diplomatic term as much as his armed term for Hatay' s contestation. When Hatay' s national Paliementary election in 1938, he was chosen as president of Hatay Republic by the community of nation. He had continued his presidency from September 1st 1938 to June 23 rd, 1939 until Hatay National Parliementary's decision wich was to join in the Turkish Rpublic. After Hatay was joined in the matherland, he had worked in Turkish Big National Parliementary in VI, VII and Vlllth terms as Antalya's Parliementarian and in DC th term Hatay' s Parliementarian. He was appointed to Republic senate, as a senator by President Cevdet Sunay in 1969. m 1975, after he had completed his service as a senator, he had setle to Istanbul, he had died in march 3rd 1 980 and was buried in Zincirlikuyu cementery. Ill