Öğretmenlerin ilkokuma-yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözümleme yöntemini uygulama becerisi (Kayseri ili örneklemi)
The Problems that teachers opposed at the first reading-writing teaching and the applying skills of analysing method (Kayseri sample)
  1. Tez No: 137750
  2. Yazar: TUĞBA MAZICI ERDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
II ÖĞRETMENLERİN ILKOKUMA- YAZMA ÖĞRETİMİNDE KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR VE ÇÖZÜMLEME YÖNTEMİNİ UYGULAMA BECERİLERİ (Kayseri İli Örneklemi) ÖZET Bu araştırma, birinci sınıf öğretmenlerinin ilkokuma-yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunları ve çözümleme yöntemini uygulama becerilerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun için elde edilen verilerle, öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar ve çözümleme yönteminin devrelerinde gösterilmesi gereken etkinlikler belirlenmiş, öğretmenlerin yüz yüze kaldıkları güçlükler ve çözümleme yöntemini uygulama becerileri bilimsel metotlar çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma için ilk önce yerli ve yabancı kaynaklardan literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın evreni ilköğretim okullarının birinci sınıfını okutan öğretmenler, örneklemi ise 2002-2003 eğitim öğretim yılında, Kayseri ili merkezinde görev yapan, 513 birinci sınıf öğretmeni arasından random olarak seçilen 342 birinci sınıf öğretmenidir. Değerlendirme ile ilgili bilgi toplamak amacı ile araştırmacı tarafından denekler sistematik olarak gözlenmiş, deneklere anket uygulanmıştır. Anketlerin geri dönüşü sağlanmış, uygulama sonunda deneklerden toplanan veriler bilgisayara işlenmiştir. SPSS programı ile çözümlenerek, verilerin aritmetik ortalama, frekans, yüzde ve ağırlıklı aritmetik ortalama analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular tablolara aktarılarak yorumlanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, öğretmenlerin kendilerini ilkokuma-yazma konusunda yüzde yetmiş ile seksen arasında yeterli buldukları saptanmış, karşılaştıkları sorunların başında ilkokuma-yazma programından kaynaklanan sorunlar olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçları ile, öğretmenlerin, öğrencileri bir an önce okuma-yazmaya geçirme kaygısı taşıdıkları, rekabet duygusu ile çözümleme yöntemini uygularken acele ettikleri, devrelerdeki etkinlikleri yerlerine tamamlamadan bir sonraki devreye geçtikleri saptanmıştır. Okul yönetimleri ve ilköğretim denetmelerinin birinci sınıf öğretmenlerini daha yakandan izlemeleri, rehberlik yapmaları ve ilkokuma-yazma öğretiminde uygulanan çözümleme yöntemi işlem devreleri ile ilgili açıklayıcı bilgiler vermeleri Önerilmiştir. Anahtar Kelimeler; Birinci Sınıf Öğretmeni, İkokuma- Yazma Öğretimi, Çözümleme Yöntemi.
Özet (Çeviri)
in THE PROBLEMS THAT TEACHERS OPPOSED AT THE FIRST READING- WRITING TEACHING AND THE APPLYING SKILLS OF ANALYZING METHOD (Kayseri Sampe) ABSTRACT This research aimed to elicit the problems that the first grade teachers opposed at the first reading-writing teaching and the applying skills of analyzing method. Therefore by the help of data, the problem that teachers opposed and the activities which are needed to be shown at the analyzing method period are examined within the limits of scientific methds. Firstly, literature scrutiny is done from the native and foreign sources. Universe of the research is first grade teachers of the primary schools. Sample of the research is 342 first grade teachers, working at the centre of Kayseri in 2002-2003 Education Year, selected in a random way from 513 first grade teachers. In order to gather the information the subjects are observed systematically. They are interviewed by the researcher. The reading of the interviews is obtained and the data collected after the application is loaded on the composer. It is analyzed with SPSS. Arithmetic mean, frequency and percentage analysis of the data are done. The acquired findings are transferred to the tables. At the end of the analysis it is attached that % 70-% 80 of the teachers find themselves compotent about the first reading-writing subjects. It is spread that their main problems are the problem caused by the first reading-writing programme. It is determined that teachers are worried about making students read and write quickly. They are in a hurry while applying analyzing method, they pass the phase without completing the activity. It is suggested to the school managers, and primary school inspectors to observe the first arade teachers carefully, to guide them, and to give information about the function phase of the analyzing method of first reading-writing teaching. Keywords; First Grade Teacher, First-Reading- Writing, Analyzing Method.