Birinci sınıf öğretmenlerinin ilkokuma yazma öğretiminde ses temelli cümle yöntemine ilişkin görüşleri (Bursa ili örneği)
The aspects of first grade teachers to the phonetic based sentence method when teaching to read and write(sample of Bursa)
- Tez No: 257115
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İlkokuma yazma öğretimi bireyin yaşamı boyunca gerekli bilgileri edinebilmesine temel oluşturmaktadır. Bu nedenle, ilkokuma yazma yaşam boyu öğrenmenin ilk basamağıdır. İlkokuma yazma öğretiminde verilecek bilgilerin kalıcı olması bu dönemde yapılan çalışmaların niteliğine bağlıdır. Türkiye'de ilkokuma yazma öğretiminde uzun yıllardır çözümleme yöntemi kullanılmasına karşın, 2005-2006 öğretim yılında ilkokuma yazma öğretiminde ses temelli cümle yöntemi kullanılmasına karar verilmiştir. Bu anlamda, ilköğretim birinci sınıf öğretmenlerinin ilkokuma yazma öğretiminde ses temelli cümle yöntemine ilişkin görüşleri önem kazanmıştır. Bu araştırmada, ilköğretim birinci sınıf öğretmenlerinin ilkokuma yazma öğretiminde ses temelli cümle yöntemine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması, 2005-2006 öğretim yılında Bursa il merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 12 ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 20 sınıf öğretmeninin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma verileri, öğretmen görüşlerini daha net ortaya çıkarabilmek amacıyla, nitel araştırma yöntemlerinden yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel çözümleme tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler sayısallaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; ses temelli cümle yönteminin bireysel farklılıklara uygun olduğu, etkili okuma ve yazma becerisi kazandırdığı, erken okumaya geçirdiği ve öğrencileri ezberden uzaklaştırdığı sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak ses temelli cümle yönteminde, öğrencilerin okuduğunu anlama ve okuma hızı becerilerini geç kazandığı da ortaya çıkan sonuçlar arasındadır. Bunun yanında, ilkokuma yazma öğretiminde ses temelli cümle öğretiminin uygulanmasında öğretmenlerin bazı sorunlarla karşılaştıkları görülmüştür. Yöntemin ilk defa uygulanması, hizmet içi eğitimin yetersizliği, evde ve okulda uygulanan yöntemin farklı olması karşılaşılan sorunların bazılarıdır. Ayrıca, sınıfların kalabalık olması, okul ve sınıf donanımlarının yetersiz olması, öğrenci ders ve çalışma kitaplarının kullanımlarının zor olması, okuduğunu anlama becerileri ve okuma hızlarının artmamasından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching to read and write constructs the fundamentals of a life-long learning for the people to acquire the knowledge-which is necessory. For this reason, reading is the first step of a life-long learning. The permanancy of the knowledge, which is given when teaching to read and write, depends on the quality of the studies in that period. Even though analysis method for teaching to read was used for a long time, in the phonetic based sentence method in Turkey. In this sense, the aspects of the first grade teachers to the phonetic based sentence method has become more important. In this research study it is aimed to identify the aspects of the first grade teachers to the phonetic based sentence method. This research is based on a survey test. The study is conducted in 12 primary schools in Bursa province which are bound to Ministry of Education. 20 teachers were interviewed in this study. The data of this study is collected by a semi-structured interview, which is one of the qualitative research methods, in order to get the aspects of the the teachers clearly. Descriptive analysis technique is used in the analysis of the data and the data is further discussed in numbers. The results indicate that the students of the phonetic based sentence method have slower reading speed and less reading comprehension. But, the phonetic based sentence method is found more suitable for the individual differences, caused efficient reading and writing skills, effected early reading, prevented the pupils from memorizing. On the teachers face with some problems when applying the phonetic based sentence method in teaching to read. The problems related to the phonetic based sentence method include being pioneer as a method in Turkey, insufficent in-job education, the difference of the methods at home and school. Further more insufficent materials, crowded classes, difficulty of the course and workbooks, slower reading skills and less reading comprehension related problems can be mentioned with the result of the data in this research.