Entelektüel sermaye yönetimi ve Kayseri'deki büyük ölçekli sanayi işletmelerinde bir araştırma
Intellectual capital managemenet and a research at large-scale industry companies in Kayseri
- Tez No: 137751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ENTELEKTÜEL SERMAYE YÖNETİMİ VE KAYSERFDEKI BÜYÜK ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİNDE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Yeni bin yılda; daha az insan fiziksel iş yapacak, daha çok insan bilgiye dayak iş yapacaktır. Bu, entelektüel sermayedir. Bilgi; işletmeler, insanlar ve ülkeler için çok önemlidir. Bilgiyi ve entelektüel sermayeyi etkin bir şekilde yönetmek, rekabet avantajının yeni kaynağını oluşturmaktadır. İşletmelerin entelektüel sermayesi, bilgileri ne ölçüde yarattıklarına, elde ettiklerine ve geliştirdiklerine bağlı olarak azalabilir veya artabilir. Entelektüel sermaye yönetiminin incelenmesi ve Kayseri İlindeki büyük ölçekli sanayi işletmelerinde bu konuya ilişkin bir değerlendirmenin yapılması araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırmada, entelektüel sermaye hakkında bilgi vermek ve Kayseri' deki büyük işletme tanımına uyan sanayi işletmelerinde entelektüel sermaye yönetimine önem verilip verilmediği hakkında bir uygulama yapılması amaçlanmıştır. Araştırma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde; insan, organizasyon ve toplum hayatında temel güç halini almış bilgi kavramına değinilmiştir. Bilgi kavramı üzerinde ayrıntıları ile durulmuş, bilginin tanımı, özellikleri, türleri, maliyeti, kullanımı, üretilmesi, iletilmesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yine birinci bölümde, entelektüel sermaye yönetimi ile çok yakından ilişkisi olan bilgi yönetimi tanımı, önemi ve kapsamı açısından incelenmiştir. İkinci bölümde; entelektüel sermaye kavramı ve entelektüel sermaye yönetimi üzerinde durulmuştur. Entelektüel sermayenin tarihçesi, tanımı, önemi ve kapsamı ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Entelektüel sermaye geliştirme stratejileri, entelektüel sermaye yönetim süreci, entelektüel sermayenin unsurları olan insan sermayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesi incelenmiştir. Entelektüel sermayenin ölçülmesi hakkında da ayrıntılı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Kayseri'de faaliyette bulunan büyük ölçekli sanayi işletmelerinde entelektüel sermaye yönetimine önem verilip verilmediği belirlenmeye çalışılmış, araştırmadan elde edilen sonuç ve değerlendirmeler verilmiştir. Kayseri'de faaliyette bulunan büyük ölçekli sanayi işletmelerinde entelektüel sermaye yönetimine önem verilip verilmediğini belirlemek amacıyla özgün soru formu hazırlanmış ve anket uygulanmıştır. Geliştirilen soru formu, Kayseri'deki büyük ölçeklisanayi istetmelerinde çeşitli departmanlarda görevli yönetici konumunda olan personele uygulanmıştır. Araştırma, yüz yüze görüşme yöntemiyle, anketör kullanmadan yapılmıştır. Anketlerde gruplandınlan, entelektüel sermaye unsurları olan insan sermayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesine ait ifadelerin, Kayseri'deki büyük ölçekli sanayi işletmelerinde var olma derecelerini saptamak için, her unsur kendi içinde değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Anket uygulama sonuçlarından elde edilen verilere göre entelektüel sermaye unsurlarının her birine ait ifadelerin tek tek aritmetik ortalamaları, frekansları, yüzdeleri ve standart sapmaları SPSS bilgisayar paket programında hesaplanmıştır. Daha sonra ise bu unsurları bir bütün olarak değerlendirmek amacıyla her birinin genel aritmetik ortalamaları hesaplanmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca, entelektüel sermaye yönetimine verilen önem ile işletmelerin bazı özellikleri arasında bir ilişkinin, farklılığın bulunup bulunmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Değerlendirme için t testi, Anova ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler insan sermayesi, müşteri sermayesi ve yapısal sermaye için ayrı ayrı yapılıp değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda, Kayseri'deki büyük ölçekli sanayi işletmelerinde, entelektüel sermayenin unsurları olan insan sermayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesinden, en fazla müşteri sermayesine önem verildiği belirlenmiştir. Bunu yapısal sermaye izlemiştir. İşletmelerin insan sermayesine, diğer iki unsura kıyasla daha az önem verdikleri belirlenmiştir. Genel olarak bakıldığında, işletmelerin entelektüel sermaye yönetimine önem verdiği, fakat bunun yeterli olmadığı düşünülmektedir. Entelektüel sermayeye önem verilmesi, işletmelerin gelecekteki başarısını veya devamlılığını etkileyecektir. Bu nedenle, büyük işletmelerin entelektüel sermayelerini fark etme ve onun iyi yönetimi konusunda daha duyarlı olmaları gerektiği düşünülmektedir. Çünkü gelecek, entelektüel sermayenin önemini kavramış olan işletmelerin olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Bilgi, Bügi Yönetimi, Entelektüel Sermaye.
Özet (Çeviri)
INTELLECTUAL CAPITAL MANAGEMENT AND A RESEARCH AT LARGE-SCALE INDUSTRY COMPANDIS IN KAYSERİ ABSTRACT In this new era, less people will be required to do physical works and more people will do works that requires knowledge. This is called intellectual capital. Knowledge is important for companies, people and countries. Administrating knowledge and intellectual capital efficiently comprises the new source of rivalry advantage. Intellectual capital of companies may either increase or decrease depending on to what extent they create, obtain and develop knowledge. Skimming intellectual capital management and making an assessment in large-scale industry companies of Kayseri related to subject comprise the theme of research. In this research, the target is to given information about intellectual capital and to make an application about whether intellectual capital management in industry companies are taken into consideration or not. These companies should be convenient to definition of large-scale companies in Kayseri. The research consists of there parts; In the first part, the concept of knowledge which has become the basic power in human, organization and society life is mentioned. The concept of knowledge is emphasized in detail and the definition properties, kinds, cost, usage, production, transmit are skimmed in detail. Knowledge management which is closely related with intellectual capital management is skimmed in terms of its definition, importance and scope in first section either, strategies of developing intellectual capital, process if intellectual capital management are mentioned in second part. Detailed information on is given about history, definition, importance and scope of intellectual capital Strategies of intellectual capital development, process of intellectual capital management, human capital structural capital and customer capital which are components of intellectual capital are skimmed. Detailed information is given about measurement of intellectual capital. In third part, it's tried to be identified whether in Kayseri intellectual capital management at large-scale industry companies are taken into consideration or not; results and evaluations obtained from research are given.Original question form is prepared in order to designate whether intellectual capital management in large-scale industry Companies in Kayseri are taken into consideration or not. The practiced question form is applied on the staff who are in status of administrators in several departments of Kayseri's large-scale industry companies. The research is made interview via negotiation. The expressions which belong to human, structural and customer capital which are items of intellectual capital grouped in questionnaires are evaluated and interpreted in itself one by one in order to designate their existence degrees in large-scale industry companies of Kayseri. According to data obtained from application results frequency, percentage, standard deviation, average of items of intellectual capital are calculated at SPSS computer packet program. After words, each one's general average is calculated a devaluated in order to evaluate these items as a whole. In addition, it's tried to be designated whether given importance for intellectual capital management in between companies' some properties relation, difference exist or not. T-test, Anova and correlation analysis are made to evaluate. This analysis are evaluated one by one for human, structural and customer capitals. As a result of researches and evaluations that are made, it's designated that in large- scale industry companies of Kayseri, customer capital is given the most importance among human, structural and customer capitals. This is followed by structural capital. Human capital is relatively less important when compared to other two capitals. To generalize, companies give importance to intellectual capital management yet it's assumed that this is not sufficient. Taking intellectual capital into consideration will influence the companies success and continuity in the fiiture. For this reason, large-scale companies should be sensitive in noticing the intellectual capitals of large-scale companies and it's well management. Because future will be those companies which percept the importance of intellectual capital. KEY WORDS: Knowledge, Knowledge Management, Intellectual Capital