Hurşit ile Mihri hikayesinin varyantlarıyla karşılaştırılması
Making comparison the story of Hurşit and Mahı Mihri with its variants
  1. Tez No: 137789
  2. Yazar: SERPİL ERBUDAK DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUZULİ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nde anlatılan Hurşit ile Mam Mihri Hikâyesi'nin Gazi Antep varyantım tespit ederek, bu varyantın yazılı metinler ve diğer sözlü kaynaklarla karşılaştırmaktır. Bu nedenle halk arasında en değerli aşk olarak düşünülen, asırlarca dilden dile dolaşan çeşitli halk hikâyeleri de incelenerek hikâyemizde yer alan epizot ve motifleri ile karşılaştırılmasına çalışıldı. Bu konuyla ilgili yapılmış çalışmalar toplanıp incelendi ve gerek mitoloji gerekse masal ile ilgili yönleri araştırılmaya çalışıldı. Hikâyemizde yer alan epizot ve motifler teker teker ele alınarak ayrı ayrı değerlendirmeleri yapıldı. Ayrıca Gazi Antep'te unutulmaya yüz tutmuş bu hikâyenin yazıya alınmasının önemi vurgulanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the story of Hurşit and Mam Mihri which is told in the south east and east Anatolia regions by making firm the variant of Gazi Antep with written text and the other verbal sources of this variant. For this reason, various kind of folk stories which have commanly been told and thought as the most valuable love in public were also studied to be compared with episodes and motifs which are placed in the story. The studies which were done related to this subject were gathered together and examined, and they were researched on aspects of related with both the mythology and the story. The episodes and motifs which are placed in the story were evaluated separately. Furthermore it was tried to emphasize the importance of writing out of this story which tended to be forgotten in Gazi Antep.