Sağlıklı beslenme kavramı ve tüketici algısı üzerine bir araştırma
A study on healty eating concept and perception of consumers
- Tez No: 137848
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışma; Ankara' da 25 yaş ve üzeri toplam 494 yetişkin bireyin sağlıklı beslenme kavramı ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin %91.9' u sağlıklı beslenme deyiminden taze ve doğal besinler tüketmeyi, %82.6' sı denge ve çeşitliliği, %81.2' si sebze ve meyvenin çok tüketilmesini, %77.1' i az yağlı yemeyi, %75.5' i ise fazla su içmeyi algıladıklarını belirtmişlerdir. Araştırma sonuçları; bireylerin %39.7' sinin beslenme düzenlerini sağlıksız,. %60.3' ünün ise sağlıklı olarak nitelendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimed to evaluate healthy eating concept and the factors that effect this concept among 494 adults living in Ankara whose ages 25 years and over. According to the results of this study, the participants describe“healthy eating”as; eating fresh and natural foods (91.9%), balance and variety (82.6%), consuming more fruit and vegetables (81.2%), taking less fat (77.1%) and drinking more water (75.5%). In research population; 39.7% of the participants have self-rated their eating patterns as unhealthy and 60.3% as healthy.