Sekretuar otitis medialı ve adonoid hiperplazili çocuklarda gastroözefageal reflü prevalansı
The prevalence of gastroesophageal reflux in children with secretory otitis media and adenoid hyperplasia
- Tez No: 137869
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
7. ÖZET Bu çalışmanın amacı; adenoid hiperplazili ve SOM'lu çocuklarda ve herhangi bir üst solunum yolu problemi olmayan çocuklarda gastroözefageal reflü oranlarını tesbit etmek ve elde edilen sonuçları karşılaştırarak adenoid hiperplazisi ve SOM ile GÖR arasındaki ilişkiyi göstermektir. Kliniğimizde anamnez, fizik muayene ve laboratuar incelemeleri ile SOM ve adenoid hiperplazisi tanısı konan 25 çocuğa ve aynı zamanda hiçbir üst solunum yolu şikayet ve bulgusu olmayan 12 çocuğa 2 problu 24 saatlik özefagus pH moniterizasyonu uygulandı. Elde edilen kayıtlar Medikal Measurement System'in Measurement and Analysis Software (Version:7.2a) programıyla değerlendirildi. Proksimal prob için pH 4'ün altındaki reflü yüzdesi %0.8'in üzerinde olanlarda farengeal reflü, distal prob için reflü yüzdesi %4'ün üzerinde olanlarda GÖR pozitif kabul edildi. Adenoid hiperplazili ve SOM'lu olgularda farengeal reflü oranı %48, GÖR oranı %64, kontrol grubunda ise farengeal reflü oranı %8.3, GÖR oranı %25 saptandı. Hastaların %28'inde pirozis, regürjitasyon, disfaji ve kusma gibi GÖR'ün tipik semptomlarından biri pozitif idi. %72' sinde ise tipik semptomlardan hiçbiri yoktu. Bu olguların %55'inde gizli GÖR pozitif tesbit edildi. Tipik semptomları olan olgularda ise %86 oranında reflü gözlendi Çalışma grubunda, kontrol grubuna göre GÖR ve farengeal reflü pozitifliğinin istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek olması, GÖR'ün adenoid hiperplazisi ve SOM etyolojisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. GÖR'ün tipik semptomlarından en az birinin mevcut olduğu adenoid vejetasyonlu ve SOM'lu olgularda reflü pozitiflik oranı yüksek olduğu için, hastalara mutlaka GÖR'ün tipik semptomları sorgulamalıdır. Klasik tedaviye cevap vermeyen adenoid vejetasyonlu ve SOM'lu olgularda gizli GÖR olabileceği akılda tutulmalıdır. 63
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE PREVALANCE OF GASTROESOPHAGEAL REFLUX IN CHILDREN WITH SECRETORY OTITIS MEDIA AND ADENOID HYPERPLASIA The purpose of this study is to determine the gastroesophageal reflux (GER) ratio in children with adenoid hyperplasia and secretory otitis media (SOM) and have no upper respiratory tract problem to show the relationship between SOM and GER by comparing the results. Esophagus pH monitorizotion with two probes were applied to groups. First group consists of 12 children who have any symptom of upper respiratory tract disease and they have been accepted as control group. Second group consist of to 25 children who have been admitted to clinic with the diagnosis of SOM and adenoid hyperplasia after physical examination and laboratory findings. The results were evaluated by the Measurement and Analysis Software of Medical Measurement System program (Version:7.2a). If the pharyngeal reflux percentage for proximal probe under pH 4 was over 0.8 % and for distal probe under pH 4 was over 0.4 % were accepted as a positive results for GER. GER were found as fallows: 48 % pharyngeal reflux positive, 64 % GER positive for cases having adenoid hyperplasia and SOM, 8.3 % and 25 % (respectively) for control group. At least one of the typical symptom of GER like pyrosis, regurgitation, disphagia and emesis was positive in 28 % of patients. However, none of these symptoms were not recorded in 72 % of the patient and also in 55 % of them the hidden GER were obtained as a positive. The pharyngeal reflux and GER were recorded in 86 % of the cases having at least one of the typical symptoms. 64In the study group, the GER and pharyngeal reflux positively was higher and it was statistically significant. These findings suggest that GER may have a role in the etiology of adenoid hyperplasia and SOM. It should be kept in mind that for the cases having the typical symptoms the GER positively has to consider, and incase of response to the classical treatment of adenoid hiperplasia and SOM can be explain with the hidden GER. 65